Rewolucyjny aparat w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku: Precyzyjna diagnostyka oczu dzięki urządzeniu Optovue Solix

W XXI wieku, gdy korzystamy z zaawansowanych technologii, takich jak smartfony, komputery i tablety, nasze oczy są bardziej obciążone niż kiedykolwiek wcześniej. Niezauważone schorzenia oka mogą rozwijać się powoli, a ich wczesne wykrycie jest kluczowe dla skutecznego leczenia. Dzięki wprowadzeniu najnowszego sprzętu medycznego, pacjenci Kliniki Okulistyki Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (UCK) otrzymali możliwość przeprowadzenia badań OCT i angio-OCT z wyjątkową precyzją i w bardzo szybkim tempie skanowania.
To pierwszy i jedyny tego typu aparat w Polsce północnej, który okazał się przełomem dla diagnostyki oczu. Optovue Solix, bo tak nazywa się nowoczesne urządzenie, umożliwia wykonanie skanów w tempie aż 120 000/s, zapewniając jednocześnie doskonałą rozdzielczość. Dzięki temu kompleksowa diagnostyka chorób przedniego i tylnego odcinka oka stała się bardziej precyzyjna niż kiedykolwiek wcześniej. Profesor Katarzyna Michalska-Małecka, ordynator Kliniki Okulistyki UCK, podkreśla, że urządzenie to umożliwia dokładną ocenę parametrów dotyczących chorób takich jak jaskra, zaćma, zespół suchego oka czy zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD).
Badanie OCT, czyli optyczna koherentna tomografia dna oka, jest jedną z najnowocześniejszych metod obrazowania narządu wzroku. Dzięki zastosowaniu wiązki światła, które pada na określone struktury oka, uzyskuje się obraz zbliżony do histologicznego. Wcześniej konieczne było wycinanie tkanki i oglądanie jej pod mikroskopem, jednak teraz możliwe jest uzyskanie takiego obrazu bezinwazyjnie i bezpiecznie dla pacjenta. Dodatkowo, dzięki angio-OCT, ocena naczyń i mikrokrążenia w siatkówce oka jest możliwa bez podawania kontrastu, co pozwala na wykrycie zmian zachodzących na najwcześniejszych etapach.
W porównaniu z aparatami starszej generacji, Optovue Solix stanowi połączenie kilku różnych urządzeń, co umożliwia wykonywanie szybszych i dokładniejszych skanów. Drobne zmiany i niuanse mogą być wychwycone z precyzją, co ma kluczowe znaczenie dla efektywnej diagnostyki i leczenia. Aparat ten został wyposażony w dedykowane moduły do diagnostyki wielu chorób przedniego i tylnego odcinka oka, co ułatwia planowanie zabiegów i monitorowanie ich efektów.
Jednym z najważniejszych atutów urządzenia jest także krótki czas skanowania oraz rzadsze stosowanie kropli rozszerzających źrenicę, co przekłada się na komfort pacjentów podczas badań. Lek. Krzysztof Broniarek z Kliniki Okulistyki UCK zaznacza, że pacjenci odczuwają korzyści z zastosowania tej zaawansowanej technologii, która umożliwia precyzyjną i bezpieczną diagnostykę.
Od czasu wprowadzenia urządzenia do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, przeprowadzono już prawie 1300 skanów, co dowodzi, że aparat znalazł swoje zastosowanie i zdobył zaufanie specjalistów oraz pacjentów. Dzięki tej innowacyjnej technologii, diagnoza i leczenie schorzeń oka stają się bardziej skuteczne, a pacjenci mają większą szansę na pełny powrót do zdrowia.
Inwestycja w tak nowoczesny sprzęt medyczny stanowi kolejny krok w rozwoju Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, które stawia na innowacje i precyzyjną diagnostykę. Dzięki temu pacjenci mają pewność, że są objęci najlepszą opieką medyczną i mają dostęp do najnowszych technologii, które pomagają w diagnozie i leczeniu najbardziej skomplikowanych przypadków schorzeń oczu.


 

Źródło: UCK