Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Sosnowcu: Nadzieja dla oczekujących na przeszczep rogówki małych pacjentów

Szansa na odzyskanie widzenia – taką nadzieję dzieciom daje zabieg przeszczepu rogówki wykonany w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu. Dzięki tkankom pozyskanym od zmarłego dawcy u dwóch pacjentów Oddziału Okulistyki Dziecięcej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu przeprowadzono przeszczepy rogówki. Celem przeszczepienia jest uzyskanie jej przezroczystości i odpowiednich właściwości optycznych.

„Zabieg keratoplastyki drążącej, bo tak nazywany jest przeszczep rogówki jest zabiegiem z wykorzystaniem materiału od zmarłego dawcy. Nasi pacjenci otrzymali nowe rogówki z nadzieją na znaczną poprawę widzenia. Przed nimi jeszcze długa rehabilitacja, ale mamy nadzieje, że pozwoli im to na odzyskanie jakości widzenia.” – mówi dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski – Kierownik Oddziału Okulistycznego z Zespołem Zabiegowym i Pododdziałem Chirurgii Refrakcyjnej.

Ilość oczekujących na przeszczep rogówki pacjentów w Polsce to około 4000, co przekłada się na trzyletni okres spędzony w kolejce oczekujących. Trochę inaczej sytuacja wygląda w przypadku dzieci. Czas oczekiwania dzięki opracowanemu systemowi z udziałem specjalistów Okulistyki oraz Centrum Organizacyjno – Koordynacyjnego ds. Transplantacji jest znacznie krótszy. Pacjenci nieletni mają pierwszeństwo w przydziale tkanek przez Banki Oczne. Pacjenci, którzy właśnie przeszli przeszczep oczekiwali na niego około dwa tygodnie.


 

Źródło: WSS w Sosnowcu