Święto Dostępności Kultury. Zbliża się kolejna edycja Festiwalu Kultury Bez Barier

Fundacja Kultury Bez Barier wraz z partnerami zaprasza wszystkich miłośników kultury oraz tych, którzy doceniają dostępność wydarzeń kulturalnych, na kolejną edycję Festiwalu Kultury Bez Barier. To jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce, które od lat promuje dostępność kultury dla wszystkich. Konferencja prasowa, która odbyła się dzisiaj, 26 września 2023 roku, była okazją do zaprezentowania tegorocznego programu festiwalu oraz omówienia ważności kwestii dostępności kultury.
Festiwal Kultury Bez Barier to wyjątkowe wydarzenie, które łączy różnorodność artystyczną z troską o dostępność dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Tegoroczna edycja festiwalu, która rozpocznie się już 4 października, obiecuje jeszcze więcej emocji, inspiracji i spotkań artystycznych.
Jednym z głównych punktów tegorocznego festiwalu będą „Targi Dostępnych Wydarzeń”, które odbędą się w siedzibie Mazowieckiego Instytutu Kultury przy Elektoralnej 12. To doskonała okazja, aby zapoznać się z ofertą kulturalnych instytucji, które angażują się w zapewnienie dostępności swoich wydarzeń.
Warto odwiedzić te targi, by dowiedzieć się więcej o różnorodnych możliwościach spędzania wolnego czasu w sposób dostępny dla wszystkich.
Program Festiwalu Kultury Bez Barier zostanie ogłoszony wkrótce, a rezerwacje na poszczególne wydarzenia rozpoczną się niemal natychmiast. Warto śledzić strony internetowe i media społecznościowe festiwalu, aby być na bieżąco z informacjami o dostępnych wydarzeniach.
Podczas konferencji prasowej zwrócono także uwagę na ważność działań zmierzających do poprawy dostępności instytucji kulturalnych. Przedstawiciele Mazowieckiego Instytutu Kultury i Urzędu Marszałkowskiego podkreślili znaczenie inwestycji w dostępność architektoniczną, komunikacyjną oraz tworzenie wydarzeń dostępnych dla różnych grup społecznych. Działania te wspierają rozwój kultury w Polsce i pozwalają na aktywne uczestnictwo w życiu kulturalnym osobom z niepełnosprawnościami.
Artur Świercz, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego, podkreślił znaczenie współpracy pomiędzy organizatorami a instytucjami kultury. Dzięki wsparciu organizatorów, instytucje te mogą wprowadzać rozwiązania zwiększające dostępność swoich wydarzeń.
W ramach tegorocznej edycji festiwalu planowany jest pilotażowy program wsparcia dostępności do instytucji kultury dla osób z niepełnosprawnościami. Program ten ma na celu ułatwienie dostępu do kultury i pozyskanie informacji zwrotnej od osób z niepełnosprawnościami, co pozwoli na dalsze doskonalenie dostępności kulturalnych wydarzeń.
Festiwal Kultury Bez Barier to wyjątkowe wydarzenie, które promuje wartość dostępności kultury i integruje różnorodne grupy społeczeństwa. Zapraszamy wszystkich do udziału w festiwalu oraz do wsparcia działań na rzecz dostępności kulturalnej. To święto sztuki, spotkań i inspiracji, które nie ma barier!
Więcej informacji o festiwalu oraz programie dostępne są na stronie internetowej festiwalu.


 

Źródło: Materiał opracowany na podstawie konferencji prasowej z 26 września 2023 roku