Słuchawki, Które Otwierają Oczy: Innowacyjna Inicjatywa Festiwalu Forwards

Festiwal Forwards w Bristolu wziął na warsztat wyjątkowy eksperyment, który może na zawsze odmienić doświadczenie festiwalowe dla osób niedowidzących. W ramach tej przełomowej inicjatywy, festiwal wprowadził innowacyjne słuchawki, które nie tylko umożliwiają uczestnikom wczucie się w dźwięki festiwalu, ale także dostarczają im niespotykane wcześniej wrażenia wizualne.
Serce tej innowacyjnej słuchawki tkwi w jej zdolności do przekazywania na żywo obrazów z kamer umieszczonych wokół sceny festiwalowej bezpośrednio do pola widzenia użytkownika. To prawdziwa przełomowa technologia, która działa niczym most, pobudzając fotoreceptory w oczach osób niedowidzących i dając im możliwość odzyskania choć części widzenia.
Harry Jones, menedżer ds. dostępności na Festiwalu Forwards, wyraził głęboki wpływ tego eksperymentu, mówiąc: „Otwieramy całkiem nowe drzwi dla ludzi”. To uczucie podzieliła Joanna Liddington z firmy GiveVision, odpowiedzialnej za te rewolucyjne słuchawki. Osoby z poważnymi problemami ze wzrokiem, które wcześniej mogły dostrzegać tylko rozmazy lub słabe kolory, teraz cieszą się wyraźnością i klarownością w swoim doświadczeniu wizualnym. Mogą teraz dostrzec twarze, uśmiechy i to, co robią inni, co było dla nich nieosiągalne.
Statystyki pokazują, że co 33 osoba w Wielkiej Brytanii cierpi na jakąś formę utraty wzroku. Jednak mimo że na Festiwalu Forwards mogłoby pojawić się około 600 osób z dysfunkcją wzroku, w rzeczywistości uczestniczyło tylko dziesięć takich osób. To wyraźnie pokazuje, że istnieją bariery utrudniające pełne korzystanie z takich wydarzeń. Firma GiveVision, odpowiedzialna za te rewolucyjne słuchawki, dąży do przełamania tych barier i twierdzi, że to organizatorzy festiwali i innych wydarzeń powinni ponosić odpowiedzialność za zapewnienie dostępu do tej technologii.
GiveVision pracuje od 2014 roku nad rozwojem technologii asystujących, które mogą znacząco poprawić życie osób z poważnymi problemami ze wzrokiem. Ich misją jest ustanowienie nowego standardu dostępności dla sportu i rozrywki. Poprzez eliminowanie barier i zwiększanie niezależności, dążą do uczynienia wydarzeń sportowych i rozrywkowych bardziej dostępnymi i inkluzywnymi dla osób z utratą wzroku.


 

Źródło: GiveVision