Fenestra – globalna inicjatywa wspierająca niewidomych muzyków

Fenestra to międzynarodowa inicjatywa mająca na celu rozpoznanie różnorodnych aspiracji i umiejętności osób niedowidzących i niewidomych.
Według szacunków WHO, na świecie żyje ok. 1,3 miliarda osób posiadających jakąś wadę wzroku. W przypadku dzieci niewidomych występuje 4000 razy większe prawdopodobieństwo posiadania tzw. słuchu absolutnego.
Fenestra to przedsięwzięcie powstałe w 2017 r. z inicjatywy łotewskiej organizacji pozarządowej Artes Liberales. Jego głównym założeniem jest przygotowanie osób z dysfunkcjami wzroku do samodzielnego i aktywnego życia, jednocześnie dając im szansę na twórczą realizację w dziedzinie muzyki elektronicznej.
Fenestra przy wsparciu takich producentów jak Erica Synths, Expert Sleepers i Endorphones, kultywuje praktyczną wiedzę na temat syntezatorów powodując, że staje się ona zrozumiała dla osób niewidomych.
Głównym aspektem działalności Fenestry jest Synthlab zarządzany przez sklep ze sprzętem studyjnym T Studio, którego zadaniem jest zarządzanie podarowanym sprzętem, instalacja systemów oraz organizacja wydarzeń w ramach Fenestry.
Warsztaty Erica Synths dla muzyków niedowidzących
5 września w Synthlab w Rydze na Łotwie odbyły się pierwsze warsztaty Fenestra. Warsztaty zostały zorganizowane przez Erica Synths. Uczestniczyło w nich czterech niedowidzących muzyków z Łotwy, którzy zapoznali się z możliwościami Pico System III. Warsztaty poprowadził Mario, który mimo wady wzroku oprócz gry na trąbce i bycia DJ-em od kilku lat doskonali sztukę syntezy modułowej.


 

Źródło: sonicstate.com