Nigeria: 5 milionów par bezpłatnych okularów dla osób z chorobami narządu wzroku

Prezydent Nigerii Bola Tinubu ogłosił rewolucyjną inicjatywę mającą na celu poprawę zdrowia wzroku i życia osób z chorobami oczu w Nigerii. Zatwierdził dostarczenie aż pięciu milionów par okularów dla osób z problemami widzenia.
Inicjatywa ta została upubliczniona po wizycie szefa Peek Vision Foundation, Andrew Bastawrousa, który spotkał się z prezydentem w Pałacu Prezydenckim w Abuji. Oświadczenie w tej sprawie wydał specjalny doradca prezydenta ds. mediów i public relations, Ajuri Ngelale.
Prezydent Tinubu zdecydował się wesprzeć partnerstwo między Federalnym Ministerstwem Zdrowia a Narodowym Programem Zdrowia Oka a Peek Vision Foundation. Decyzja ta wynika z osobistego doświadczenia prezydenta związanego ze zdrowiem jego oczu oraz wzruszającej historii jego matki, Alhaja Abibat Mogaji.
Tinubu podzielił się swoim osobistym przeżyciem, mówiąc:

„Moje pierwsze doświadczenie związane było z moją matką, niech jej dusza spoczywa w pokoju. Była chora i nie mogła mnie rozpoznać. Kiedy się zaangażowałem, poddano ją leczeniu i dostarczono jej parę okularów. Następne pytanie, które mi zadała, brzmiało: Ty mnie masz, i możesz to zrobić dla mnie. A co z innymi kobietami i ich dziećmi, które nie mają kogoś takiego jak ty, by się za nimi wstawiał?”.

Obietnica, jaką złożył swojej matce, stała się motorem napędowym dla prezydenta Tinubu, aby dążyć do masowego udostępniania opieki okulistycznej i zapewnić darmowe badania wzroku oraz operacje dla potrzebujących. Efekty tej inicjatywy są już widoczne w Lagos, gdzie wpłynęła na zdrowie oczu milionów ludzi.
Prezydent Tinubu wyraził pełne wsparcie dla inicjatywy Peek Vision Foundation i zadeklarował mobilizację dodatkowych środków, aby dotrzeć do narażonych grup ludności na terenie całego kraju.


 

Źródło: Ripplesnigeria.com