Z tego programu skorzysta około 16 milionów osób. Rząd poszerzył grupę uprawnionych do bezpłatnych leków

Dziś Rada Ministrów przyjęła korzystne zmiany w Programie Leki 75+. Do tej pory skorzystało z niego ok. 3 mln osób. Po zmianie program będzie dostępny dla ok. 16 mln osób, w tym dzieci i młodzieży oraz seniorów.
– Program, który wdrażamy, to program solidarności międzypokoleniowej. To właśnie wyraz troski o najmłodszych i seniorów. Nie byłoby to możliwe bez fundamentalnej zmiany budżetu państwa i zupełnie nowego podejścia do zdrowia – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
– 7% gwarancja wzrostu nakładów na ochronę zdrowia pozwala wdrażać nowe programy m. in.  bezpłatnych leków dla seniorów 65+  oraz dla dzieci i młodzieży do 18 lat – dodał minister zdrowia Adam Niedzielski.
– Troszczymy się o najmłodsze pokolenie, które jest naszą przyszłością. Troszczymy się także o tych, którzy pracowali na naszą teraźniejszość. Ta troska polega na tym, aby starszy człowiek nie zastanawiał się, czy stać go, żeby wykupić receptę – stwierdził premier.
Oprócz poszerzenia grupy wiekowej osób uprawnionych do bezpłatnych leków rozszerzona zostanie lista leków z Programu 75+ – z ponad 2 tys. do 4 tys. pozycji.
Program 75+ od 2016 r. kosztował 4,5 mld zł. W 2022 r. wydano na ten cel blisko 800 mln. Na poszerzenie programu rząd przeznaczy dodatkowo 1,6 mld zł. Łącznie będzie to 2,4 mld zł.


 

Źródło: MZ