Bhutańska innowacja: Cyfrowa Tablica Braille’a w języku Dzongkha dla osób niewidomych

W stolicy Bhutanu, Thimphu, grupa byłych studentów College of Science and Technology stworzyła przełomową innowację – pierwszy w historii Bhutanu prototypowy system Braille’a w języku Dzongkha.
Urządzenie, nazwane Cyfrową Tablicą Braille’a w języku Dzongkha, zostało zaprojektowane przez byłych studentów, którzy postanowili wykorzystać technologię w celu wsparcia osób niewidomych w czytaniu i pisaniu w ich rodzimym języku.
Początkowo projekt miał charakter akademicki, jednak w miarę rozwoju pomysłu, stał się pasją dla twórców. Młodzi ludzie – Mani Kumar Basnet, Ugyen Tshering, Sonam Wangmo i Garab Gyeltshen – postanowili zrealizować projekt jako część swojego ostatniego roku studiów na kierunku Inżynieria Elektroniczna i Komunikacyjna na College of Science and Technology. Ich celem było stworzenie dostępnego i przystępnego cenowo urządzenia, które umożliwi osobom niewidomym korzystanie z pisma Braille’a.
Wynikiem ich wysiłków jest Cyfrowa Tablica Braille’a w języku Dzongkha, wyposażona w sześć przycisków umożliwiających intuicyjne pisanie alfabetem Braille’a. Urządzenie przetwarza wprowadzone dane w dźwięk lub wypukły punkt, który można odczytać dotykiem, otwierając nowe możliwości interakcji z tekstem dla osób niewidomych.
Mani Kumar Basnet, członek zespołu, wyjaśnił:

„Zawsze myśleliśmy o pracy z technologią asystującą, by pomagać potrzebującym. Zdecydowaliśmy się pomóc osobom niewidomym. W trakcie badań dowiedzieliśmy się, że istnieje wiele urządzeń pomagających osobom niewidomym, ale okazało się, że są one także bardzo drogie. Postanowiliśmy więc stworzyć urządzenie dla naszego kraju, a dlaczego nie w języku Dzongkha, skoro nie ma takich urządzeń w tym języku?”

Jednym z ważnych aspektów projektu jest przystępność cenowa. Na opracowanie prototypu wydano mniej niż 15 000 nu, a zespół planuje dalsze obniżenie ceny do mniej niż 10 000 nu, aby umożliwić jak największej liczbie osób skorzystanie z tego rozwiązania.
Obecnie Cyfrowa Tablica Braille’a skupia się na funkcjach pisania, czytania i zapisywania plików, a w przyszłości planowane jest także wprowadzenie możliwości łączenia się z urządzeniami mobilnymi poprzez Bluetooth lub Wi-Fi oraz zapisywania danych w chmurze.
Pomimo zakończenia studiów, zespół nadal pracuje nad doskonaleniem swojego wynalazku. Współpracują również z Organizacją Osób Niepełnosprawnych, aby uwzględnić opinie i potrzeby osób niewidomych.
Ostatnio zespół zaprezentował swój prototyp Ministerstwu Edukacji i Rozwoju Umiejętności Bhutanu. Choć otrzymali pewne sugestie dotyczące poprawy, to głównie spotkali się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony osób niewidomych, które widzą w Cyfrowej Tablicy Braille’a w języku Dzongkha ogromny potencjał dla poprawy jakości życia i edukacji w kraju.


 

Źródło: Freepressjournal.in