Pierwszy aparat fotograficzny dla osób niewidomych… już wkrótce.

Robot Manufacture, młody start-up specjalizujący się w nowych technologiach dla osób z niepełnosprawnością, zaprezentował Blindtouch – pierwszy na świecie działający prototyp aparatu fotograficznego dla osób niewidomych. Urządzenie jest proste w obsłudze i pozwala wykonać zdjęcie, a następnie “zobaczyć” je za pomocą dotyku. Zestaw składa się z dwóch w pełni mobilnych urządzeń: aparatu fotograficznego oraz stacji bazowej, na której zdjęcia przedstawiane są za pomocą trójwymiarowej matrycy wysuwanych pinów. Blindtouch umożliwia też wyświetlanie tekstu zapisanego alfabetem Braille’a.
Robot Manufacture wierzy, że Blindtouch może pomóc osobom niewidomym. W kolejnym etapie rozwoju planuje się również utworzenie internetowego portalu dla osób niewidomych, na którym użytkownicy Blindtouch’a będą mieli możliwość udostępniania i wymiany swoich zdjęć.

„Skonstruowałem blindtouch’a, ponieważ mocno wierzę w to, że w dobie tak rozwiniętej technologii możemy zrobić dla osób niewidomych o wiele więcej. Jestem programistą i postanowiłem swoją wiedzę wykorzystać robiąc coś dla osób, które tego naprawdę potrzebują. Zbudowałem prototyp aparatu fotograficznego dla osób niewidomych, bo uważam, że żadna niewidoma osoba nie powinna być skazywana na życie w oderwaniu od obrazów otaczającego nas świata. Piękno należy do nas wszystkich” – mówi Piotr Cybulski, pomysłodawca projektu.

Obecnie Blindtouch jest w fazie prototypowej. Finalny produkt Robot Manufacture chce przygotować po przeprowadzeniu kampanii crowdfundingowej. Twórcy urządzenia chcą, by było ono jak najbardziej dostępne cenowo. Na chwilę obecną nie są w stanie określić dokładnej ceny, ale ma się ona wahać w granicach kilkuset dolarów. Jest to uzależnione od ilości środków, które uda im się zebrać podczas kampanii crofdfundingowej.

Źródło: PAP Robot Manufacture