Trafione inwestycje: Osoby niepełnosprawne z powiatu kieleckiego otrzymują wsparcie na własne biznesy, a pracodawcy na zatrudnienie

Kolejne osoby niepełnosprawne z powiatu kieleckiego otrzymały dofinansowanie na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, a pracodawcy wsparcie na wyposażenie stanowisk pracy. Umowy na łączną kwotę 450 tys. zł podpisano w Starostwie Powiatowym w Kielcach, co stanowi kolejny krok w zapewnieniu godnych warunków życia i równego startu osobom niepełnosprawnym w regionie.
Inicjatywa wspierania osób niepełnosprawnych w powiecie kieleckim rozpoczęła się na początku tej kadencji Zarządu Powiatu, który od samego początku stara się dokładać wszelkich starań, aby zapewnić godne życie tym osobom oraz umożliwić im rozwijanie własnych przedsiębiorstw. Starosta kielecki, Mirosław Gębski, podkreślił, że ich celem jest także wspieranie przedsiębiorstw, które zatrudniają osoby niepełnosprawne. Corocznie przeznaczają na ten cel blisko milion złotych.
Dzięki staraniom o wspieranie osób niepełnosprawnych w ciągu ostatnich 5 lat, 169 osób z terenu powiatu kieleckiego znalazło pracę lub założyło własną działalność gospodarczą. Jedną z osób, które otrzymały dof;inansowanie na otwarcie własnej działalności gospodarczej jest Kamil Drobniak z Trzcianki w gminie Bodzentyn, który otrzymał 60 tys. zł na wyposażenie swojego warsztatu samochodowego. Dzięki tym środkom będzie mógł zakupić niezbędne narzędzia, co pozwoli mu na rozwijanie działalności i zatrudnianie kolejnych osób w przyszłości.
Wsparcie ze strony starostwa umożliwi również powstanie nowej firmy świadczącej usługi tynkarskie w gminie Górno, co z kolei przyczyni się do zwiększenia zatrudnienia osób niepełnosprawnych.
Poza tym, czworo pracodawców otrzymało dofinansowanie na wyposażenie stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej na łączną kwotę 360 tys. zł. Przedsiębiorstwa te będą mogły zatrudnić osoby niepełnosprawne do lekkiej pracy, m.in. obsługi maszyny do mięsa czy stanowiska handlowego.


 

Źródło: Starostwo Powiatowe w Kielcach