AlterEgo – przełomowe urządzenie umożliwiające komunikację człowiek-maszyna bez wypowiadania słów

Najnowszy przełom w dziedzinie sztucznej inteligencji zaskakuje ludzkość – AlterEgo, urządzenie stworzone przez Arnav Kapura, absolwenta Massachusetts Institute of Technology, pochodzącego z Delhi, umożliwia komunikację pomiędzy człowiekiem a maszynami bez użycia słów wypowiedzianych na głos.
AlterEgo to innowacyjna nagłowna opaska, która rejestruje sygnały neuronów związane z wewnętrznym artykułowaniem słów przez człowieka. Urządzenie to pozwala użytkownikowi na przesyłanie i odbieranie informacji od maszyn, asystentów AI, usług i innych ludzi bez konieczności otwierania ust czy wykonywania zewnętrznych ruchów – wszystko dzieje się za sprawą wewnętrznego formułowania słów.
Głównym celem projektu jest wspieranie komunikacji osób z trudnościami w mówieniu, szczególnie tych dotkniętych chorobami takimi jak stwardnienie zanikowe boczne czy stwardnienie rozsiane. AlterEgo daje nadzieję na znalezienie rozwiązania dla tych, którzy nie mogą wyrażać się werbalnie, a także na zwiększenie komfortu życia dla wielu innych osób.
Jednak to nie wszystko, co urządzenie może zaoferować. Ekipa z MIT wierzy, że AlterEgo może doskonale wkomponować ludzi w środowisko cyfrowe, stanowiąc swoisty „drugie ja”. Wizjonerskie podejście Kapura pozwala zintegrować internet i sztuczną inteligencję z naszym codziennym życiem, wzbogacając nasze zdolności poznawcze i umożliwiając dostęp do całego internetu w naszej mentalności.
Bez wątpienia AlterEgo wprowadza nas w nową erę komunikacji i interakcji człowieka z maszynami. Choć może budzić kontrowersje, nie można odmówić mu ogromnego potencjału, który może diametralnie zmienić nasz sposób życia.


 

Źródło: Nextshark.com