„Maszyna do przywracania empatii” – oprowadzanie po wystawie z audiodeskrypcją

Termin i miejsce wydarzenia:
Od 15.11.2022 (wtorek), do 11.12.2022 (niedziela)
Galeria Arsenał elektrownia (wejście od ul Świętojańskiej)
ul. Elektryczna 13
15-080 Białystok
Wstęp wolny, obowiązują zapisy:
e-mail: j.bietkal@galeria-arsenal.pl
tel. (85) 874-20-61
Zwiedzanie wystawy jest możliwe od wtorku do piątku w godzinach 10:00-15:00


 

Prace Evy Koťátkovej dotyczą społecznych, instytucjonalnych i fizycznych struktur życia codziennego: zasad i ograniczeń, które kształtują nasz sposób myślenia i zachowania. Artystka dużo uwagi poświęca sytuacji grup i jednostek z różnych powodów wykluczanych i dyskryminowanych. Poszukuje alternatywnych sposobów komunikacji dla tych, którzy nie są w stanie porozumiewać się i integrować w standardowy sposób.
Tytułowa praca, wypełniająca wnętrze starej elektrowni, przedstawia empatię jako siłę, dzięki której możemy działać i rozumieć nasz świat. W tej wielkoformatowej i wieloelementowej instalacji jest miejsce na zwierzęta, rośliny, przedmioty, ludzi – i ich wzajemne relacje oparte na równości. Maszyna do przywracania empatii ma charakter performatywny. Otwiera swoją przestrzeń na opowiadanie historii opartych na doświadczeniu współczucia, opieki, integracji. To dobre miejsce szczególnie dla osób, które czują się niekompletne, odczuwają brak czegoś, są zranione lub doświadczyły opresji. Angażuje w działania kwestionujące wyuczone reguły i otwiera nowe możliwości postrzegania świata.
Opracowanie audiodeskrypcji i prowadzenie: Justyna Kołodko-Bietkał, Małgorzata Kopciewska, Izabela Liżewska, Roksana Mroczko