Filmy z audiodeskrypcją na 17. BNP Paribas Dwa Brzegi

17. BNP Paribas Dwa Brzegi kontynuuje projekt audiodeskrypcji, dzięki któremu wybrane filmy dostępne są dla osób z niepełnosprawnością wzroku. W tym roku w ramach projektu wyświetlane będą cztery filmy, które doskonale prezentują różnorodność festiwalowego programu.
W Polsce jest 1,7 mln osób z niepełnosprawnością wzroku. Dodatkowo szacuje się, że ok. 3 mln osób, szczególnie w starszym wieku lub z różnymi formami dysleksji, ma trudności z pełnym i satysfakcjonującym odbiorem filmu z napisami. Z wiekiem coraz trudniej jest nam nadążać za szybko zmieniającym się tekstem, a także dzielić uwagę pomiędzy ścieżkę napisów a akcją dziejącą się na ekranie.
W naszym kraju do kin wchodzi rocznie około 250 filmów, z czego 80% z nich to produkcje zagraniczne. Dubbingowane są tylko filmy dla dzieci oraz wybrane hity. Pokazy filmów w wersji z audiodeskrypcją są organizowane wyłącznie okazjonalnie w pojedynczych kinach przez środowiska związane z osobami niewidomymi. Osoby ze specjalnymi potrzebami w obszarze wzroku są dziś praktycznie wykluczone z możliwości chodzenia do kina.
„Kino Dostępne” stworzyło aplikację na smartfony, która pozwala odtwarzać audiodeskrypcje i wersje lektorskie z osobistego smartfona widza przy użyciu słuchawek. Aplikacja działa na terenie całej Polski i nie wymaga od kin instalacji żadnego specjalnego wyposażenia. Jest potencjalnie przełomowym narzędziem pozwalającym na masowe udostępnianie audiodeskrypcji w kinach. Krótki film ilustrujący działanie aplikacji znajdziecie Państwo na stronie internetowej: www.kinodostepne.pl.
W ramach współpracy z aplikacją „Kino Dostępne” na 17. BNP Paribas Dwa Brzegi będą dostępne 4 filmy z audiodeskrypcją:
„Dziewczyńskie historie”, reż. Agnieszka Borzym, 29/07/2023, godz. 12:15, Kino We Love Cinema
„Siostrzeństwo świętej sauny”, reż. Anna Hints, 3/08/2023, godz. 11:45, Kino We Love Cinema
„Apolonia, Apolonia”, reż. Lea Glob, 5/08/2023, godz. 12:30, Kino We Love Cinema
„Świat po pracy”, reż. Erik Gandini, 5/08/2023, godz. 15:30, Małe Kino
BNP Paribas Dwa Brzegi — 17. Festiwal Filmu i Sztuki odbywa się w dniach 29 lipca – 6 sierpnia 2023 roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.


 

Źródło: kom. pras.