PKP Intercity: W 2021 roku 150 kolejnych wagonów przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

Kolej staje się coraz przyjaźniejsza dla pasażerów z niepełnosprawnościami. Od początku 2020 roku do PKP Intercity trafiło blisko 130 wagonów przystosowanych do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Nadchodzący rok przyniesie dalsze zwiększanie dostępności kolei i wiele wagonów przystosowanych dla osób poruszających się na wózkach.
PKP Intercity nieustannie pracuje nad tym, aby rozszerzać dostęp do swoich usług dla osób z niepełnosprawnościami. Bieżący rok przyniósł kontynuację inwestycji w nowoczesny tabor, dostosowany do potrzeb tej grupy pasażerów. Na tory wyjechało blisko 130 wagonów zmodernizowanych przez PESA Bydgoszcz i H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych w Poznaniu. Numery foteli czy półek, symbole w toaletach, a także przyciski otwierające drzwi oznaczono w nich alfabetem Braille`a, co ułatwia przemieszczanie się osobom niewidomym lub niedowidzącym.
Według planów w 2021 roku flota PKP Intercity zostanie wzmocniona blisko 150 nowymi lub zmodernizowanymi wagonami. Wszystkie z nich będą spełniać wymogi TSI PRM w zakresie dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się, a część z nich będzie przystosowana również dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Nowością na torach będą modernizowane przez PESA Bydgoszcz wagony COMBO. To wielofunkcyjne pojazdy o podwyższonym standardzie, wyposażone w specjalną przestrzeń dla osób  z niepełnosprawnościami, w tym osób poruszających się na wózku, a także miejsca przewidziane dla ich opiekunów. Wagony posiadać będą automatyczne drzwi przedziałowe i bezprogowe podłogi ułatwiające poruszanie się. Stosowane w nich będą oznaczenia Braille’a. Pojazdy będą posiadać również kontrastowe drzwi wejściowe, klamki, poręcze i przyciski, umieszczone na wysokości odpowiedniej dla osób poruszających się na wózkach. Flotę PKP Intercity wzmocni 60 takich wagonów.
W najbliższych miesiącach park taborowy przewoźnika zaczną wzmacniać także pierwsze z 81 nowych wagonów, które dla PKP Intercity produkuje H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych w Poznaniu. Wszystkie będą dostosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Podobnie jak 12 nowoczesnych elektrycznych zespołów trakcyjnych FLIRT, które PKP Intercity kupiło za ponad miliard złotych brutto od firmy Stadler Polska. Obecnie trwa produkcja pierwszego z 12 pociągów. Wszystkie będą wyposażone m.in. w platformy ułatwiające wsiadanie podróżnym na wózkach. Dostawa dwóch pierwszych pojazdów jest przewidziana w drugiej połowie 2021 roku. Dzięki realizowanym inwestycjom po 2023 roku wszystkie pociągi przewoźnika będą miały wydzieloną przestrzeń dla osób poruszających się na wózkach.

Ułatwienia w planowaniu podróży i szkolenia pracowników

Inwestycje w nowoczesny tabor to tylko część z działań PKP Intercity podejmowanych z myślą o osobach z niepełnosprawnościami. Od marca 2019 roku dostępny jest dodatkowy numer telefonu: 42 205 45 31 przeznaczony tylko i wyłącznie dla osób z niepełnosprawnościami i o ograniczonej sprawności ruchowej. Podróżni, dzwoniąc na dedykowany numer, mogą zgłosić przejazd osoby z niepełnosprawnością, wypełnić  z pomocą konsultanta formularz zgłoszeniowy, a także otrzymać kompleksową informację. Na ten numer pasażerowie mogą także dzwonić w celu uzyskania pomocy, gdyby wystąpiły jakiekolwiek utrudnienia w trakcie podróży. Koszt połączenia jest zgodny z taryfą operatora.
Szczegółowe informacje oraz porady dotyczące organizacji przejazdu osób z niepełnosprawnością dostępne są na stronie PKP Intercity. W specjalnej zakładce można znaleźć wiele wskazówek ułatwiających zaplanowanie podróży, w tym informacje na temat ustawowych ulg. Dostępna jest także wyszukiwarka połączeń, w której jednym z kryteriów jest dostępność wagonu z platformą/windą dla osób poruszających się na wózkach. Informacje te można znaleźć na stronie z informacjami dla osób z niepełnosprawnością i osób o ograniczonej sprawności ruchowej. O tym, czy wybrany skład jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami można również dowiedzieć się w kasie biletowej lub Centrum Obsługi Klienta
PKP Intercity prowadzi także specjalistyczne  szkolenia dla swojego personelu, realizowane we współpracy z Fundacją Integracja. Program tych warsztatów został przygotowany z myślą o pracownikach kolei. Zajęcia obejmują prezentacje filmów, dyskusje oraz symulacje. Dzięki nim uczestnicy zdobywają cenną wiedzę na temat rodzajów niepełnosprawności oraz trudności napotykanych w trakcie podróży. To także nauka komunikowania się z osobami o szczególnych potrzebach i savoir-vivre. W części praktycznej jednym z elementów jest zadanie z wykorzystaniem gogli symulujących wadę wzroku, która może być spowodowana przez zaćmę, jaskrę czy retinopatię cukrzycową. Instruktorzy Fundacji kładą także duży nacisk na aspekty techniczne związane z pomocą osobom z niepełnosprawnością. Już ponad 1900 pracowników drużyn konduktorskich PKP Intercity ukończyło specjalistyczne szkolenia. W przyszłym roku planowana jest aktualizacja szkoleń dla osób, które przeszły je kilka lat temu.


 

Źródło: Dział Prasowy PKP Intercity