Sport jest jeden! Już 17 czerwca ruszają Dis+Abled European Summer Games w Wągrowcu

17 czerwca do Wągrowca zaczną się zjeżdżać sportowcy z całej Europy, aby wziąć udział w niezwykłych zawodach. Podczas Dis+Abled European Summer Games rywalizować będą wspólnie zarówno zawodnicy z niepełnosprawnością, jak i pełnosprawni.
Nazwa Dis+Abled nie wzięła się znikąd – we wszystkich dyscyplinach organizatorzy tak dopasowują regulaminy i przepisy, by była możliwość rywalizacji sportowców z niepełnosprawnością i bez niej. Na terenie całego Wągrowca odbędą się zawody w wielu dyscyplinach. Wykorzysta to w pełni potencjał miasta położonego na Pojezierzu Wielkopolskim.
Wszystkim kibicom sportu znana jest rywalizacja w tenisie stołowym, pływaniu, łucznictwie czy kręglach. Z pewnością jednak miłośnicy dyscyplin paralimpijskich ucieszą się na myśl o dyscyplinach, które – pierwotnie przeznaczone dla sportowców z niepełnosprawnością – będą teraz dostępne dla każdego. Spośród tych dyscyplin zawodnicy spróbują swoich sił w bocci, goalballu, a także w rywalizacji na handbike’u i w paralimpijskiej odmianie siatkówki. Rywalizacja w tak wielu konkurencjach będzie możliwa dzięki współpracy z miastem, starostwem powiatowym w Wągrowcu i obiektami takimi jak OSiR Wągrowiec, Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy Wielspin i Aquparkiem Wągrowiec. Dodatkowo, dzięki zaangażowaniu miejscowego Klubu Żeglarskiego „Neptun” odbędą się również zawody w żeglarstwie.
Nie samym sportem jednak żyje tak wielka impreza – oprócz rywalizacji na uczestników wydarzenia czekają również warsztaty, których uczestnicy dowiedzą się więcej o metodach treningu sportowego czy o „zielonych praktykach”, dzięki którym sport i życie codzienne nie muszą wchodzić w kolizję ze środowiskiem naturalnym.
Przy integracyjnym podejściu do rywalizacji, nie inaczej musiało być w wypadku wyboru ambasadorów Dis+Abled European Summer Games. Jednym z ambasadorów wydarzenia będzie Artur Siódmiak – pochodzący z Wągrowca były reprezentant Polski w piłce ręcznej i dwukrotny medalista mistrzostw świata w tej dyscyplinie. Drugą ambasadorką będzie przedstawicielka świata paraolimpizmu – Milena Olszewska, dwukrotna brązowa medalistka igrzysk w łuku klasycznym.
Ceremonia otwarcia odbędzie się 18 czerwca o 16:30 na Rynku w Wągrowcu. 18 i 19 czerwca odbędą się treningi, a 20 i 21 rywalizacja na obiektach sportowych. Przez cały czas trwania wydarzenia planowane są warsztaty, a 22 czerwca odbędzie się ceremonia zamknięcia połączona z wręczeniem nagród. Wyjazd zawodników planowany jest na 23 czerwca.
Organizatorem Dis+Abled European Summer Games jest Polski Komitet Paraolimpijski. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków programu Unii Europejskiej Erasmus +. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Środowiska i Klimatu oraz Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk.


 

Źródło: PKPar