Live Speech, Personal Voice oraz Point and Speak in Magnifier. Apple zapowiada nowe funkcje dostępności

Firma Apple zaprezentowała we wtorek funkcje oprogramowania ułatwiające funkcje poznawcze, wzrokowe, słuchowe i ruchowe, a także innowacyjne narzędzia dla osób niemówiących lub zagrożonych utratą zdolności mówienia. Aktualizacje te opierają się na postępach w sprzęcie i oprogramowaniu, obejmują uczenie maszynowe na urządzeniu w celu zapewnienia prywatności użytkowników i rozszerzają wieloletnie zaangażowanie Apple w tworzenie produktów dla wszystkich.
Apple ściśle współpracuje z grupami społeczności reprezentującymi szerokie spektrum niepełnosprawnych użytkowników, aby opracowywać funkcje ułatwień dostępu, które mają realny wpływ na życie ludzi. Jeszcze w tym roku użytkownicy z upośledzeniem funkcji poznawczych będą mogli korzystać z iPhone’a i iPada z większą łatwością i niezależnością dzięki funkcji Assistive Access; osoby zagrożone utratą mowy będą mogły nauczyć swoje urządzenie, by mówiło ich głosem, co będzie przydatne podczas rozmowy z bliskimi.
W aplikacji lupa pojawi się funkcja „wskaż i mów”, która będzie identyfikowała tekst wskazany przez użytkownika i odczyta go na głos, aby ułatwić mu interakcję z obiektami fizycznymi, takimi jak sprzęt gospodarstwa domowego.

„W Apple zawsze wierzyliśmy, że najlepsza technologia to technologia stworzona dla wszystkich” — powiedział Tim Cook, dyrektor generalny Apple. „Dzisiaj z radością udostępniamy niesamowite nowe funkcje, które opierają się na naszej długiej historii tworzenia dostępnej technologii, dzięki czemu każdy ma możliwość tworzenia, komunikowania się i robienia tego, co kocha”.

„Ułatwienia dostępu są częścią wszystkiego, co robimy w Apple” — powiedziała Sarah Herrlinger, starszy dyrektor Apple ds. globalnej polityki i inicjatyw w zakresie ułatwień dostępu. „Te przełomowe funkcje zostały zaprojektowane na każdym etapie na podstawie opinii członków społeczności osób niepełnosprawnych, aby wspierać różnorodną grupę użytkowników i pomagać im łączyć się na nowe sposoby”.

Nowe funkcje dostępności mają być wprowadzone jeszcze w tym roku.


 

Źródło: Apple Newsroom