Apple zapowiada nowe funkcje dostępności dla osób z niepełnosprawnościami

Firma Apple zaprezentowała dzisiaj innowacyjne funkcje oprogramowania, które wprowadzają dla użytkowników z niepełnosprawnościami nowe sposoby nawigacji, łączenia się i pełnego wykorzystania produktów Apple.
Jak podaje w komunikacie prasowym gigant z Cupertino, nowe funkcje dedykowane m.in. osobom niewidomym, jeszcze w tym roku pojawią się na iPhone, Apple Watch i Mac.
Korzystając z postępów w zakresie sprzętu, oprogramowania i uczenia maszynowego, osoby niewidome będą mogły skorzystać z funkcji wykrywania drzwi (door detection). Po zeskanowaniu pomieszczenia system pokaże drzwi, odległość do nich, napisy i podpowie, jak je prawidłowo otworzyć (do siebie, od siebie lub przez przekręcenie klamki). Wszystkie informacje będą wyświetlane na ekranie iPhone’a i przesyłane za pomocą sygnałów dotykowych. Wykrywanie drzwi będzie dostępne tylko na iPhone i iPad Pro z LiDAR.
Apple rozszerza również wsparcie dla swojego wiodącego w branży czytnika ekranu VoiceOver o ponad 20 nowych języków i lokalizacji. Te funkcje będą dostępne jeszcze w tym roku wraz z aktualizacjami oprogramowania na platformach Apple.
Ponadto Apple zapowiedziało wprowadzenie funkcji Apple Watch Mirroring dla osób z ograniczeniami motorycznymi oraz napisy na żywo we Facetime dla osób głuchych.


 

Źródło: Newsroom Apple inc.