Studenci wybierają laptop zamiast zeszytu, a cierpi na tym ich wzrok

Uczniowie i studenci coraz częściej wybierają laptop lub inne urządzenie elektroniczne zamiast tradycyjnego zeszytu. I choć jest to krok w kierunku bardziej odpowiedzialnego podejścia do środowiska, cierpią na tym oczy. Główny powód to światło niebieskie, a właściwie jego pewien zakres – światło niebieskofioletowe.
Już 84 proc. studentów używa laptopa do nauki, 42 proc. korzysta w tym celu ze smartfona, a 31 proc. z tabletu. To nic dziwnego, skoro pisanie na klawiaturze w programie do edycji tekstu zapewnia większą kontrolę nad błędami i szybsze sporządzanie notatek. Do tego dodajmy bezpośredni dostęp do internetu, a więc łatwość wyszukiwania potrzebnych informacji. Dla niektórych niemniejsze znaczenie ma ograniczenie zużycia papieru. Jednak warto pamiętać, że praca i nauka przed komputerem, tabletem czy smartfonem to duże obciążenie dla naszego wzroku.
– Pracując przy komputerze, tablecie, smartfonie, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze dla komfortu naszych oczu ważne jest utrzymanie odpowiedniej odległości – 50 cm od ekranu monitora. Istotne jest także właściwe rozjaśnienie ekranu – zbyt niska jasność powoduje zmęczenie oczu, szczególnie przy dłuższej pracy. Z kolei zbyt wysoka powoduje odblaski na ekranie, które również negatywnie wpływają na komfort widzenia. Do pracy w dobrze oświetlonych pomieszczeniach zaleca się ustawienie jasności ekranu na poziomie 75-80 % jego maksymalnej jasności – tłumaczy dr n. biol. Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express i dodaje: Warto także pamiętać, aby podczas „pracy wzrokowej” nawilżać powierzchnię oka stosując odpowiednie krople, czyli tzw. sztuczne łzy, najlepiej bez środków konserwujących. Na koniec z pomocą przychodzi filtr Blue Cut, będący również ważnym środkiem ochronnym dla naszych oczu.

Blue Cut na soczewkach okularowych

Czy światło niebieskie jest szkodliwe i korzystanie z odpowiednich filtrów to jedyna skuteczna ochrona? Nie do końca. Światło niebieskie nie jest osobnym bytem, a pewną częścią emitowanego światła, zarówno słonecznego, jak i w mniejszym stopniu przez diody LED. Posiada pewne zakresy związane z długością fal. Mówiąc prościej, dzieli się na światło niebieskoturkusowe oraz niebieskofioletowe. To pierwsze nie jest szkodliwe, a nawet ma pozytywny wpływ na regulację naszego cyklu dobowego. Natomiast drugie, niebieskofioletowe, może nieść ryzyko uszkodzenia siatkówki oka i poważnej choroby, jaką jest zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). Jednak oba światła, ze względu na zbliżoną długość fal, nie są możliwe do rozróżnienia w taki sposób, aby korzystać z dobrego wpływu jednego, a chronić się przed drugim.
Rozwiązaniem mogą być specjalne powłoki na soczewkach okularowych zwane Blue Cut. Zapewniają one ochronę przed promieniowaniem UV i filtrowanie światła niebieskofioletowego.
– 22% osób zapytanych w naszym badaniu ankietowym zna przynajmniej jedną osobę ze zwyrodnieniem plamki żółtej. To poważna choroba, którą moglibyśmy zaliczyć do „chorób cywilizacyjnych oczu” – mówi dr n. biol. Robert Grabowski. – Skoro mamy możliwość chronić nasze oczy przed uszkodzeniem siatkówki, róbmy to. Filtr Blue Cut to jedno ze skutecznych rozwiązań, obok np. używania sprawdzonych filtrów zainstalowanych na naszych urządzeniach – dodaje ekspert.
Z powłoki Blue Cut mogą korzystać także osoby nieposiadające wady wzroku. Wówczas mogą zdecydować się na tzw. „zerówki” z filtrem. Praca czy nauka w takich okularach pozwoli na ograniczenie oddziaływania światła niebieskofioletowego na nasz wzrok.

Vision Express jest liderem branży optycznej w Polsce, zapewniającym profesjonalne usługi medyczne, wysokiej klasy okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne oraz soczewki kontaktowe.
Sieć na polskim rynku działa od 1994 r. i liczy ponad 240 salonów w ponad 100 miastach. Jednocześnie marka jest częścią grupy GrandVision – globalnego lidera w branży optycznej prowadzącego ponad 7000 salonów ponad 40 krajach. Firmę wyróżnia kompleksowa oferta, łącząca profesjonalne badania wzroku, porady pod kątem doboru odpowiedniej korekcji oraz indywidualne dopasowanie okularów i soczewek kontaktowych. Bogaty wybór asortymentu w zgodzie z najnowszymi trendami dostępny jest również w sklepie online.
Misja Vision Express to kompleksowe dbanie o dobrą jakość widzenia i zdrowie oczu Polaków. Firma realizuje ją w swoich salonach oraz poprzez szereg działań przyczyniających się do wzrostu świadomości konsumentów.
Więcej informacji na www.visionexpress.pl.


 

Źródło: materiały nadesłane