Wałbrzych: Noc Muzeów bez barier w starej kopalni

Już w najbliższą sobotę 13 maja Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu zaprasza na specjalną edycję Nocy Muzeów dedykowaną dla osób                                    z niepełnosprawnościami.
Za każdym razem akcja przyciąga do byłej kopalni węgla kamiennego w Wałbrzychu rzesze turystów, ze względu na specjalnie przygotowane tematyczne trasy z oprowadzaniem przewodnickim, dostępne tylko tego jednego dnia. Formuła wydarzenia została przygotowana tak, że kto zdecyduje się spędzić na miejscu więcej czasu, ma możliwość wyjścia na kilka tras w różne miejsca kopalni o różnych godzinach. W dodatku, w godzinach wieczornych, gdy teren kopalni jest iluminowany, dodaje to industrialnej przestrzeni wyjątkowego klimatu.
W tym roku, nim kopalnia ogłosi tegoroczne zapisy na przygotowane trasy turystyczne, już dziś zaprasza po raz pierwszy w historii na Noc Muzeów dla osób z niepełnosprawnościami. Już w najbliższą sobotę 13 maja od godziny 18:00 wałbrzyska poprzemysłowa atrakcja szykuje na ten dzień specjalną trasę zwiedzania przystosowaną dla osób z niepełnosprawnościami. Przewodnicy zabiorą w teren kopalni co godzinę, max. 10-osobowe grupy turystów chcących poznać górniczy świat na specjalnie przystosowanej dla nich trasie. Cała akcja odbędzie się w ramach nocy muzeów w Starej Kopalni i akcji #dolnyśląskdlakażdego, więc wstęp tylko za 1 zł.
Bilety można nabyć poprzez stronę internetową wałbrzyskiej instytucji www.starakopalnia.pl.
W ramach wydarzenia będą dostępne również wystawy w godz. 18.00 – 20.00 (wstęp bezpłatny)
– “KOPALNIA ZŁOTA” LEV STERN – GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ B5
– “KATEGORIUM-JAKOŚĆ, REALNOŚĆ, PRZECZENIE, OGRANICZENIE” – GALERIA CENTRUM CERAMIKI UNIKATOWEJ B4
OPROWADZANIE KURATORSKIE: ILONA SAPKA
Aby trasa dla osób z niepełnosprawnościami mogła odbyć się w spokojny, komfortowy sposób dla wszystkich, bez barier nie tylko architektonicznych, ale również w sposobie przekazu i zwiedzania, ustalono odrębny termin.
Na noc muzeów przygotowaną dla osób z niepełnosprawnościami zapraszają również partnerzy: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Urząd Miasta w Wałbrzychu, oraz Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA.


 

Źródło: CNiS w Wałbrzychu