Francja: Niezwykła wystawa fotografii stworzona przez sztuczną inteligencję na podstawie opisów osób niewidomych

Koncepcja wymyślona i zaaranżowana przez grupę marketingową Australie.GAD dla Optic 2000, francuskiej sieci optyków, oferująca nowe spojrzenie na osoby niewidome dzięki fundacji Optic 2000 Group i stowarzyszeniu Valentin Hauÿ, nazwanemu na cześć założyciela pierwszej szkoły dla niewidomych w 1785 r., gdzie kształcił się Ludwik Braille. Koncepcja obejmuje unikalną wystawę fotograficzną w całości stworzoną przez sztuczną inteligencję na podstawie niezapomnianych obrazów mentalnych opisywanych przez osoby z dysfunkcją wzroku. Niepełnosprawność nie powinna być barierą – poza ciemnością jest światło. Osoby niedowidzące mogą i powinny mieć możliwość uczestniczenia w kreatywnych i artystycznych projektach tak samo dobrze, jak wszyscy inni.
Podnoszenie świadomości społecznej na temat przyczyn wad wzroku poprzez uwidocznienie niewidocznej niepełnosprawności dzięki wspólnym wysiłkom fundacji korporacyjnej Optic 2000, francuskiej firmy produkującej okulary Lissac, sieci specjalistów słuchu Audio 2000 oraz Stowarzyszenia Valentin Haüy. Ideą twórczą jest ujawnienie, za pomocą obrazów zaprojektowanych przez sztuczną inteligencję z pomocą fotografa-artysty, wspomnień czterech osób niedowidzących, wybranych spośród członków stowarzyszenia. Te unikalne obrazy nigdy nie istniały nigdzie indziej, tylko w ich umysłach.
Podczas osobistej rozmowy z fotografem Markiem Da Cunha Lopesem każdy podzielił się najważniejszymi wspomnieniami ze swojego życia – niezapomnianymi obrazami.
Kreacje zostaną wystawione w paryskiej galerii sztuki Atelier 13 Sévigné od 5 do 8 kwietnia, gdzie prace artystów będą prezentowane w celu podniesienia świadomości na temat osób z dysfunkcją wzroku. Będzie to okazja do zademonstrowania, w jaki sposób sztuczna inteligencja może odgrywać pozytywną rolę w kształtowaniu świadomości społecznej gdy jest właściwie stosowana.
Wystawa będzie dostępna dla osób z dysfunkcją wzroku przy pomocy opisów w alfabecie Braille’a. Ponadto na stronie internetowej zgodnej z wymogami dostępności będzie można odsłuchać audiodeskrypcję do prac.
Po wystawie prace zostaną sprzedane za 750 € za sztukę, a cały dochód zostanie przekazany na rzecz Stowarzyszenia Valentin Hauÿ, które oferuje zajęcia kulturalne i sportowe dla osób niedowidzących i niewidomych.


 

Źródło: LBBonline.com