Sztuczna inteligencja już niedługo może radykalnie zmienić jakość korzystania z internetu przez osoby z niepełnosprawnościami

3,5 mln złotych – tyle wynosi dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dla Sages sp. z o.o. na realizację projektu, w ramach którego powstaną rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, które rozpoznawać będą właściwą kolejność odczytywania elementów dokumentów, a także będą generować opisy zdjęć, wykresów, czy tabel w języku naturalnym. Takie rozwiązanie ma na celu ułatwienie wielu osobom z niepełnosprawnościami korzystania na co dzień z komputera i Internetu. Pomysł na ubieganie się o dofinansowanie powstał w momencie pracy nad innym projektem spółki, który dotyczył wdrażania systemu do zarządzania informacją naukową na uczelniach. To właśnie wtedy narodziła się potrzeba stworzenia systemu, który bez udziału człowieka będzie dostosowywał daną publikację naukową w taki sposób, żeby była ona możliwa do odczytu dla każdego. Jest to zadanie niezależne od systemów, które przekształcają tekst na mowę, ponieważ tego rodzaju systemy potrafią odczytywać jedynie ciągły tekst, a więc nie radzą sobie np. w przypadku dokumentów o złożonej strukturze, zawierających tabele, obrazy, czy wykresy. Do tej pory tego typu praca musiała być wykonywana ręcznie, co było nie tylko czasochłonne, ale również generowało wysokie koszty. Rozwiązaniem tego problemu jest skorzystanie z pomocy sztucznej inteligencji i wytworzenie specjalistycznego oprogramowania dzięki dofinansowaniu z NCBR.
Rozwiązania przedstawione w tym projekcie z powodzeniem będą mogły być wykorzystywane na wielu płaszczyznach, nie tylko tych związanych ze światem naukowym. Pomoże on wielu osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności, w tym osobom niewidomym, ale również niedowidzącym, np. poprzez zwiększenie kontrastu ilustracji występującej w dokumencie, tak żeby całość zyskała o wiele większą czytelność. Cały projekt ma na celu ułatwienie korzystania z Internetu wszystkim użytkownikom. Dzięki tworzonym rozwiązaniom osoby z niepełnosprawnościami będą mogły bez przeszkód korzystać z social mediów, takich jak np. Twitter lub Instagram. Obecnie wiele informacji przekazywanych jest za pomocą obrazów, więc opracowana przez Sages technologia ułatwi dostęp do tych danych. Spektrum zastosowań jest więc bardzo szerokie, od dostępnych opracowań naukowych, aż po popularne infografiki, czy nawet memy.


 

Źródło: Sages