Toruń: Niezwykła wystawa prac osób z niepełnosprawnościami do zobaczenia w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego

W Urzędzie Marszałkowskim można oglądać prace plastyczne uczestników Pracowni Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych Środowiskowego Domu Samopomocy w Toruniu. W środowym (17 listopada) uroczystym wernisażu uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki i sekretarz województwa Marek Smoczyk, a także sami artyści i przedstawiciele środowisk skupionych wokół pracowni.
Autorami wystawianych prac są osoby dorosłe z niepełnosprawnością umysłową. Wystawa „Obecność” ma podkreślić, że obok nas funkcjonują ludzie z różnymi potrzebami, problemami i możliwościami, którzy z jednej strony potrzebują wsparcia, z drugiej mogą nadać relacjom międzyludzkim inną jakość.
– Człowiek może na wiele sposobów zaznaczyć swoją obecność. Najpiękniejszą formą i odzwierciedleniem człowieczeństwa jest twórczość artystyczna. Człowiek ma ten przymiot boskości, który sprawia, że potrafi tworzyć, zmieniać świat, w którym funkcjonuje. Eksponowane prace są pełne pięknego światła, kolorów, wielkiej pasji i ekspresji. Widać w nich potrzebę dzielenia się z innymi radością i pięknem, które są w waszych sercach i waszych duszach – mówił podczas wernisażu marszałek Piotr Całbecki
– Możliwość społecznej obecności jest podstawowa, lecz równie ważny jest sposób, w jaki jesteśmy obecni. Aby istnienie na tej samej scenie życia było realne i prawdziwe, trzeba stwarzać takie warunki, taki klimat, tak zorganizować życie, aby, jak mówił ks. prof. Józef Tischner, pozwolić drugiemu być – podkreśla wiceprzewodnicząca Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Diecezji Toruńskiej im. Wandy Szuman Barbara Momot.
Dzieła, które zachwycają mnogością technik i materiałów, powstały w czterech pracowniach: rzeźby i ceramiki, grafiki, krawieckiej i malarstwa na szkle.
W uroczystym otwarciu wystawy uczestniczyli także m.in. reprezentujący toruńską kurię diecezjalną dk. prof. Waldemar Rozynkowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, toruński pedagog Janusz Myrcha, dyrektor departamentu spraw społecznych w Urzędzie Marszałkowskim Krystyna Żejmo-Wysocka i pełnomocnik zarządu województwa Grzegorz Borek.
Pracownię Rozwijania Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych prowadzi Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Diecezji Toruńskiej im. Wandy Szuman. Jej działania skupiają się na opiece, terapii, organizacji wystaw, spektakli i wyjazdów integracyjnych. Instytucja ma 40-letnią tradycję, funkcjonuje w oparciu o myśl pedagogiczną patronki stowarzyszenia.
Prace eksponowane są w gmachu Urzędu Marszałkowskiego na placu Teatralnym 2 (drugie piętro) do 13 stycznia.


 

Źródło: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu / Beata Krzemińska