To dyskretne urządzenie pozwala osobom niewidomym odczytywać notatki głosowe za pomocą palców

Prawdziwe bogactwo technologii jest dostępne na wyciągnięcie ręki, od smartfonów przez asystentów głosowych, pozwalające na obsługę urządzenia bez użycia rąk. Choć może to być niesamowite, nie każdy jest w stanie wykorzystać te technologie, czyniące ludzkie życie wygodniejszym. Dotyczy to zwłaszcza osób niewidomych, które nierzadko bywają wykluczone, a chcą chronić swoją prywatność i wykonać jakąś czynność zachowując dyskrecję.
Nawet coś tak prostego, jak robienie notatek, by przypomnieć sobie coś w późniejszym czasie może być frustrującym procesem pomimo nowoczesnej technologii.
Obecnie mamy całkiem sporo urządzeń i usług, których używanie nie wymaga wzroku. Na przykład inteligentni asystenci sterowani głosem również przekazują informacje zwrotne za pomocą głosu i oferują wskazówki dźwiękowe zamiast powiadomień na ekranach. Oczywiście możemy też robić sobie notatki głosowe, które możemy odtworzyć w późniejszym czasie. Niestety, tego rodzaju interakcja nie zawsze jest możliwa, zwłaszcza w miejscach publicznych, gdy nie chcemy, by je usłyszał ktoś inny lub hałaśliwe otoczenie nie pozwala nam na ich odsłuchanie.
TEXT.ure oferuje rozwiązanie, które jest zarówno proste, jak i genialne, łącząc kilka istniejących technologii w jeden projekt, który może znacznie poprawić jakość życia osób niewidomych. W skrócie, użytkownik nagrywa notatkę głosową na urządzeniu, a następnie urządzenie przy wykorzystaniu rozpoznawania mowy i sztucznej inteligencji konwertuje tę notatkę na alfabet Braille’a.
Pomysł może wydawać się prosty, ale samo urządzenie prezentuje się całkiem elegancko. TEXT.ure to kwadratowe urządzenie z zaokrąglonymi rogami i gładkimi powierzchniami. Po otwarciu urządzenia (podobnie jak to jest w laptopach), ukazuje się nam ukryty wewnątrz mechanizm brajlowski. Kształt urządzenia może przypominać osobom niewidomym dobrze im znane notatniki brajlowskie.
Wiele uwagi poświęcono teksturze i doznaniom dotykowym użytkownika. Użycie plastiku, choć wątpliwe, ma oddać wrażenie lekkości i miękkości, a silikonowy pasek nośny daje pewność elastyczności i wytrzymałości. Tkanina, która pokrywa zawias, łączy dwie połówki, również daje uczucie ciepła. Nieliczne fizyczne elementy sterujące, które posiada urządzenie, znajdują się na krawędziach i są wyraźnie oznaczone, dzięki czemu można je łatwo rozróżnić i manipulować nimi jednym dotknięciem.
TEXT.ure może wyglądać jak proste urządzenie, ale jego minimalizm przeczy mocy, jaką daje ludziom, którzy mogą czuć się bezsilni nawet w dobie dzisiejszych wysoko rozwiniętych technologii. Możliwość szybkiego podyktowania sobie notatki i przeczytania jej później z zachowaniem prywatności nie jest czymś łatwo dostępnym dla osób niewidomych. To smutne, że takie urządzenia nadal istnieją tylko w sferze koncepcji, ale miejmy nadzieję, że projektanci i inżynierowie będą mogli wkrótce spotkać się i stworzyć coś takiego.


 

Źródło: Yankodesign.com