Bułgaria: Muzycy opracowali instrument, który pozwala cieszyć się muzyką głuchoniemym i niewidomym dzieciom

Musico to świecący, pionowy, pozbawiony klawiszy instrument muzyczny i zestaw perkusyjny, który reaguje na dotyk i gesty. Nowatorskie urządzenie zostało zaprojektowane, aby umożliwić głuchoniemym, niewidomym i z zaburzeniami ze spektrum autyzmu dzieciom wspólne tworzenie muzyki.

Bułgarska artystka sztuk wizualnych Polina Gerasimova wraz z zespołem inżynierów i muzyków stworzyła tzw. musico, instrument z czujnikami na podczerwień do wykrywania ruchu i wydawania dźwięków małej orkiestry.
Każde dziecko może grać na pianinie lub perkusji lub tworząc rytm. W przypadku dzieci niewidomych odbywa się to zwykle za pomocą dotyku, podczas gdy w przypadku dzieci głuchych wiodącą rolę odgrywają wibracje. Jednak dzięki czujnikom podczerwieni Musico wykrywa ruchy dłoni po umieszczeniu ich w odpowiednim miejscu. W ten sposób generowane są nie tylko wibracje, ale także dźwięk i światło. Niewidome dziecko słyszy melodię, którą tworzy, a głuche dziecko widzi naprzeciw niego wizualizację muzyki w kolorze i świetle.
Po stworzeniu pierwszej wersji demonstracyjnej instrumentu zorganizowano dwa spotkania w szkołach dla dzieci z dysfunkcjami wzroku i słuchu i efekty są więcej niż dobre. „Musico” sugeruje całkowicie intuicyjne podejście. Decyzja o zastąpieniu wibracji rytmicznym światłem i odpowiadającym mu kolorem jest atrakcyjnym i łatwym sposobem nauki rytmu i odtwarzania melodii przez dzieci z wadami słuchu, zapamiętywaniem kombinacji kolorów.
Po pierwszych próbach stało się też jasne, że brak presji umożliwi korzystanie z Musico dzieciom z lżejszym mózgowym porażeniem dziecięcym, a także dzieciom ze spektrum autyzmu. Do Musico dołączony jest również specjalnie opracowany elektroniczny metronom.


 

Źródło: Rferl.org