Na szlaku dostępnej sztuki i rozrywki – Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach

„Z synowskim oddaniem całuję próg domu rodzinnego, wyrażając wdzięczność Opatrzności Bożej za dar życia przekazany mi przez moich Rodziców, za ciepło rodzinnego gniazda, za miłość moich najbliższych, która dawała poczucie bezpieczeństwa i mocy, nawet wtedy, gdy przychodziło zetknąć się z doświadczeniem śmierci i trudami codziennego życia w trudnych czasach.”

Wadowice, 16 czerwca1999
W Wadowicach przy ul. Kościelnej 7 znajduje się kamienica, gdzie 18 maja 1920 roku urodził się Karol Wojtyła, syn Emilii i Karola. Dziś mieści się w niej, otwarte 9 kwietnia 2014 roku, Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II, którego “sercem” jest mieszkanie, wynajmowane przez rodziców przyszłego Papieża od 1919 roku, składające się z salonu, sypialni i kuchni. Wyposażono je w meble z epoki i autentyczne przedmioty używane przez Wojtyłów, m.in. haftowane przez Emilię ozdobne serwetki, jej torebkę oraz złoty medalion, a także zastawę stołową i fotografie z rodzinnego albumu.
NOWOCZESNA, MULTIMEDIALNA WYSTAWAW WYJĄTKOWY SPOSÓB UKAZUJE JANA PAWŁA II, JEGO NAUKĘ I PRZESŁANIE.
Przechodząc przez 16 stref na czterech kondygnacjach kamienicy, zajmujących 1200 m2 powierzchni,poznajemy kolejne etapy życia Karola Wojtyły – Jana Pawła II: od domu rodzinnego w Wadowicach,gdzie „wszystko się zaczęło”, po dom, którym stał się dla niego cały świat. Odkrywamy przedwojenneWadowice, wędrujemy z Ojcem Świętym w góry, poznajemy kontekst historyczny jego działalności iwyruszamy w 104 podróże apostolskie. W Muzeum możemy też towarzyszyć Janowi Pawłowi II w jegoodchodzeniu do Domu Ojca oraz zgłębić jego drogę do świętości.
Ekspozycja, opowiada o człowieku, który dorastając w niewielkim małopolskim miasteczku uczył sięszacunku, dialogu, otwartości i zrozumienia dla innych kultur, pozwala odbyć „podróż w czasie” izrozumieć, jak ważne w życiu Jana Pawła II było pierwszych 18 lat życia spędzone w Wadowicach.
W Muzeum, które rocznie odwiedza ok. 250 tysięcy osób z całego świata, udostępniane jest blisko 200autentycznych pamiątek związanych z życiem Jana Pawła II i jego rodziny oraz 140 archiwalnych zdjęć. Muzeum łączy w harmonijny sposób zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych imultimedialnych z tradycyjną prezentacją eksponatów, co każdemu zwiedzającemu pozwala odnaleźćcoś dla siebie i poznać lub odkryć na nowo bogactwo życia Papieża z Wadowic.

Gość z dysfunkcją wzroku w Muzeum

Na placu Jana Pawła II, w odległości 4,5 metra od głównego wejścia do Muzeum, znajduje się makieta wykonana z mosiądzu, przedstawiająca wadowicką Bazylikę oraz kamienicę, w której mieści się Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II. Na makiecie umieszczono opis w alfabecie Braille’a.
Po wejściu do Muzeum pod stopami wyczuć można bruk. Jest to pierwsza z 16 stref ekspozycji, czyli Mała Ojczyzna. Tutaj rozpoczyna się zwiedzanie z przewodnikiem, którego narracja zabiera w podróż do lat 20. XX wieku, od wczesnego dzieciństwa Karola Wojtyły po kolejne strefy opowiadające o życiu i działalności przyszłego papieża  – Jana Pawła II. Podczas zwiedzania oprócz eksponatów umieszczonych w gablotach znajduje się co najmniej 20 przedmiotów lub elementów ekspozycji, których można dotknąć. Znaleźć je można w poszczególnych strefach:

 1. Sklep Bałamutha: oryginalna kasa sklepowa National z okresu przedwojennego
 2. Karmel: stare wiszące okna przedstawiające widoki międzywojennych Wadowic
 3. Góralski Baca: krzyż misyjny, ściana z drewnianych klocków
 4. Mieszkanie Wojtyłów: mundur 12 pułku piechoty jaki nosił Karol Wojtyła senior oraz oficerki, maszyna do szycia Singer (uwaga na ostre elementy), meble z epoki mi.in: stół, dębowe krzesła z aksamitną tapicerką oraz przedwojenny kredens, aksamitne kotary, piec kaflowy, klęcznik, kuchenny piec z żeliwnymi okuciami, zlew, misa i dzbanek umywalkowy, kropielnica
 5. Krakowie, dziękuję Ci: bloki wapienne z kamieniołomu
 6. Wypłyń na głębię!: replika łodzi Piotrowej
 7. Przebaczam zamachowcy: figura Matki Bożej Fatimskiej
 8. Kościół zbudowany na skale miłości: replika Drzwi Świętych, bramy pojednania symbolizujące Sakrament chrztu oraz pokuty
 9. A domem stał się świat: globus, ziemia
 10. To przemijanie ma sens: panele ścienne symbolizujące Ogród Oliwny

Dodatkowo na muzealnym dziedzińcu, w miejscu gdzie kończy się zwiedzanie ekspozycji, mieści się ruchomy teatrzyk lalkowy opowiadający najważniejsze momenty życia Karola Wojtyły oraz figura Ojca Świętego Jana Pawła II wykonana z mosiądzu o wysokości 2 m. Przedstawia papieża w sutannie z szerokim pasem i krzyżem na piersi, okrytego kapą zwaną mucetem, w piusce na głowie. Postać utrwalona w ruchu, podpierająca się ferulą, czyli laską papieską zakończoną krzyżem. Prawa ręka jest lekko wzniesiona do błogosławieństwa.

Słuchawki i odsłuchy

Na ekspozycji zainstalowano słuchawki oraz odsłuchy z homiliami i modlitwami Ojca Świętego z pielgrzymek do Ojczyzny lub wspomnieniami świadków. W razie potrzeby opiekunowie stref w trakcie zwiedzania wskażą te miejsca.
Są to między innymi:

 1. • Kalwaria Zebrzydowska: słuchawki z Modlitwą Zawierzenia, jaką Jan Paweł II odmówił w Kalwarii Zebrzydowskiej 19 sierpnia 2002 roku.
 2. • Mieszkanie Wojtyłów: w dwóch głośnikach pomiędzy salonem i sypialnią oraz sypialnią i kuchnią posłuchać można relacji Zbigniewa Siłkowskiego, szkolnego kolegi Karola, o tym jak wyglądało mieszkanie Wojtyłów.
 3. • Pokój Tobie, Polsko: odsłuchy fragmentów homilii z pielgrzymek do Ojczyzny.
 4. • Tryptyk Rzymski: niewielkie pomieszczenie, w którym można posłuchać ostatniego poematu Karola Wojtyły „Tryptyk Rzymski. Medytacje”, odczytanego przez Krzysztofa Globisza.

Audiodeskrypcje:

Z pomocą Fundacji Kultury Bez Barier Muzeum przygotowało audiodeskrypcje wybranych obiektów z wystawy stałej:

 1. Szkaplerz Karmelitański
 2. Replika Krzyża z Placu Zwycięstwa
 3. Torebka Emilii Wojtyłowej
 4. Replika łodzi rybackiej
 5. Broń, z której strzelał zamachowiec

Pełny opis ekspozycji znajduje się w zakładce EKSPOZYCJA –  kliknij tutaj, aby przejść
W przestrzeni Muzeum umieszczono opisy i audiodeskrypcje wybranych obiektów, oznaczone kontrastowym, żółto – niebieskim logiem Małopolska. Kultura Wrażliwa, które można pobrać za pomocą kodów QR. Miejsca te wskaże przewodnik/asystent.
W kasach biletowych można zapoznać się z cennikiem, informacjach o zwiedzaniu oraz wystawie dzięki udostępnionym materiałom w alfabecie Braille’a, o które należy zapytać kasjerów.
Osoby niewidome mogą poruszać się wewnątrz Muzeum w towarzystwie psa przewodnika.
Część muzealnych przewodników została przeszkolona z audiodeskrypcji  przez Fundację Kultury Bez Barier. Istnieje możliwość zarezerwowania zwiedzania z przewodnikiem z zastosowaniem elementów audiodeskrypcji po uprzednim zgłoszeniu tego faktu podczas rezerwacji przynajmniej z dwutygodniowym wyprzedzeniem.

Kontakt

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach
ul. Kościelna 7
34-­100 Wadowice
www.domjp2.pl