„Z synowskim oddaniem całuję próg domu rodzinnego, wyrażając wdzięczność Opatrzności Bożej za dar życia przekazany mi przez moich Rodziców, za ciepło rodzinnego gniazda, za miłość moich najbliższych, która dawała poczucie bezpieczeństwa i mocy, nawet wtedy, gdy przychodziło zetknąć się z doświadczeniem śmierci i trudami codziennego życia w trudnych czasach.”
Wadowice, 16 czerwca1999
W Wadowicach przy ul. Kościelnej 7 znajduje się kamienica, gdzie 18 maja 1920 roku urodził się Karol Wojtyła, syn Emilii i Karola. Dziś mieści się w niej, otwarte 9 kwietnia 2014 roku, Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II, którego “sercem” jest mieszkanie, wynajmowane przez rodziców przyszłego Papieża od 1919 roku, składające się z salonu, sypialni i kuchni. Wyposażono je w meble z epoki i autentyczne przedmioty używane przez Wojtyłów, m.in. haftowane przez Emilię ozdobne serwetki, jej torebkę oraz złoty medalion, a także zastawę stołową i fotografie z rodzinnego albumu.
NOWOCZESNA, MULTIMEDIALNA WYSTAWAW WYJĄTKOWY SPOSÓB UKAZUJE JANA PAWŁA II, JEGO NAUKĘ I PRZESŁANIE.
Przechodząc przez 16 stref na czterech kondygnacjach kamienicy, zajmujących 1200 m2 powierzchni,poznajemy kolejne etapy życia Karola Wojtyły – Jana Pawła II: od domu rodzinnego w Wadowicach,gdzie „wszystko się zaczęło”, po dom, którym stał się dla niego cały świat. Odkrywamy przedwojenneWadowice, wędrujemy z Ojcem Świętym w góry, poznajemy kontekst historyczny jego działalności iwyruszamy w 104 podróże apostolskie. W Muzeum możemy też towarzyszyć Janowi Pawłowi II w jegoodchodzeniu do Domu Ojca oraz zgłębić jego drogę do świętości.
Ekspozycja, opowiada o człowieku, który dorastając w niewielkim małopolskim miasteczku uczył sięszacunku, dialogu, otwartości i zrozumienia dla innych kultur, pozwala odbyć „podróż w czasie” izrozumieć, jak ważne w życiu Jana Pawła II było pierwszych 18 lat życia spędzone w Wadowicach.
W Muzeum, które rocznie odwiedza ok. 250 tysięcy osób z całego świata, udostępniane jest blisko 200autentycznych pamiątek związanych z życiem Jana Pawła II i jego rodziny oraz 140 archiwalnych zdjęć. Muzeum łączy w harmonijny sposób zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych imultimedialnych z tradycyjną prezentacją eksponatów, co każdemu zwiedzającemu pozwala odnaleźćcoś dla siebie i poznać lub odkryć na nowo bogactwo życia Papieża z Wadowic.
Gość z dysfunkcją wzroku w Muzeum
Na placu Jana Pawła II, w odległości 4,5 metra od głównego wejścia do Muzeum, znajduje się makieta wykonana z mosiądzu, przedstawiająca wadowicką Bazylikę oraz kamienicę, w której mieści się Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II. Na makiecie umieszczono opis w alfabecie Braille’a.
Po wejściu do Muzeum pod stopami wyczuć można bruk. Jest to pierwsza z 16 stref ekspozycji, czyli Mała Ojczyzna. Tutaj rozpoczyna się zwiedzanie z przewodnikiem, którego narracja zabiera w podróż do lat 20. XX wieku, od wczesnego dzieciństwa Karola Wojtyły po kolejne strefy opowiadające o życiu i działalności przyszłego papieża – Jana Pawła II. Podczas zwiedzania oprócz eksponatów umieszczonych w gablotach znajduje się co najmniej 20 przedmiotów lub elementów ekspozycji, których można dotknąć. Znaleźć je można w poszczególnych strefach:
- Sklep Bałamutha: oryginalna kasa sklepowa National z okresu przedwojennego
- Karmel: stare wiszące okna przedstawiające widoki międzywojennych Wadowic
- Góralski Baca: krzyż misyjny, ściana z drewnianych klocków
- Mieszkanie Wojtyłów: mundur 12 pułku piechoty jaki nosił Karol Wojtyła senior oraz oficerki, maszyna do szycia Singer (uwaga na ostre elementy), meble z epoki mi.in: stół, dębowe krzesła z aksamitną tapicerką oraz przedwojenny kredens, aksamitne kotary, piec kaflowy, klęcznik, kuchenny piec z żeliwnymi okuciami, zlew, misa i dzbanek umywalkowy, kropielnica
- Krakowie, dziękuję Ci: bloki wapienne z kamieniołomu
- Wypłyń na głębię!: replika łodzi Piotrowej
- Przebaczam zamachowcy: figura Matki Bożej Fatimskiej
- Kościół zbudowany na skale miłości: replika Drzwi Świętych, bramy pojednania symbolizujące Sakrament chrztu oraz pokuty
- A domem stał się świat: globus, ziemia
- To przemijanie ma sens: panele ścienne symbolizujące Ogród Oliwny
Dodatkowo na muzealnym dziedzińcu, w miejscu gdzie kończy się zwiedzanie ekspozycji, mieści się ruchomy teatrzyk lalkowy opowiadający najważniejsze momenty życia Karola Wojtyły oraz figura Ojca Świętego Jana Pawła II wykonana z mosiądzu o wysokości 2 m. Przedstawia papieża w sutannie z szerokim pasem i krzyżem na piersi, okrytego kapą zwaną mucetem, w piusce na głowie. Postać utrwalona w ruchu, podpierająca się ferulą, czyli laską papieską zakończoną krzyżem. Prawa ręka jest lekko wzniesiona do błogosławieństwa.
Słuchawki i odsłuchy
Na ekspozycji zainstalowano słuchawki oraz odsłuchy z homiliami i modlitwami Ojca Świętego z pielgrzymek do Ojczyzny lub wspomnieniami świadków. W razie potrzeby opiekunowie stref w trakcie zwiedzania wskażą te miejsca.
Są to między innymi:
- • Kalwaria Zebrzydowska: słuchawki z Modlitwą Zawierzenia, jaką Jan Paweł II odmówił w Kalwarii Zebrzydowskiej 19 sierpnia 2002 roku.
- • Mieszkanie Wojtyłów: w dwóch głośnikach pomiędzy salonem i sypialnią oraz sypialnią i kuchnią posłuchać można relacji Zbigniewa Siłkowskiego, szkolnego kolegi Karola, o tym jak wyglądało mieszkanie Wojtyłów.
- • Pokój Tobie, Polsko: odsłuchy fragmentów homilii z pielgrzymek do Ojczyzny.
- • Tryptyk Rzymski: niewielkie pomieszczenie, w którym można posłuchać ostatniego poematu Karola Wojtyły „Tryptyk Rzymski. Medytacje”, odczytanego przez Krzysztofa Globisza.
Audiodeskrypcje:
Z pomocą Fundacji Kultury Bez Barier Muzeum przygotowało audiodeskrypcje wybranych obiektów z wystawy stałej:
- • Szkaplerz Karmelitański
- • Replika Krzyża z Placu Zwycięstwa
- • Torebka Emilii Wojtyłowej
- • Replika łodzi rybackiej
- • Broń, z której strzelał zamachowiec
Pełny opis ekspozycji znajduje się w zakładce EKSPOZYCJA – kliknij tutaj, aby przejść
W przestrzeni Muzeum umieszczono opisy i audiodeskrypcje wybranych obiektów, oznaczone kontrastowym, żółto – niebieskim logiem Małopolska. Kultura Wrażliwa, które można pobrać za pomocą kodów QR. Miejsca te wskaże przewodnik/asystent.
W kasach biletowych można zapoznać się z cennikiem, informacjach o zwiedzaniu oraz wystawie dzięki udostępnionym materiałom w alfabecie Braille’a, o które należy zapytać kasjerów.
Osoby niewidome mogą poruszać się wewnątrz Muzeum w towarzystwie psa przewodnika.
Część muzealnych przewodników została przeszkolona z audiodeskrypcji przez Fundację Kultury Bez Barier. Istnieje możliwość zarezerwowania zwiedzania z przewodnikiem z zastosowaniem elementów audiodeskrypcji po uprzednim zgłoszeniu tego faktu podczas rezerwacji przynajmniej z dwutygodniowym wyprzedzeniem.
Kontakt
Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach
ul. Kościelna 7
34-100 Wadowice
www.domjp2.pl