CES 2023: Biel Glasses i Panasonic zaprezentowały inteligentne okulary dla osób z dysfunkcją wzroku

Biel Glasses i Panasonic po raz pierwszy prezentują inteligentne okulary wspierające osoby niedowidzące, nad którymi obie firmy pracują razem od 2021 roku.
Biel Glasses to start-up z siedzibą w Barcelonie, który opracowuje inteligentne okulary, aby wspierać osoby niedowidzące w poruszaniu się, umożliwiając znaczny wzrost ich autonomii. Firma została założona przez lekarza i inżyniera, który chciał znaleźć rozwiązanie dla Biela, swojego syna, który urodził się z wadą wzroku. Technologia Biel Glasses wykorzystuje sztuczną inteligencję i robotykę, aby odpowiednio zwizualizować otoczenie, oraz rzeczywistość mieszaną, aby dostosować ją odpowiednio do pola widzenia użytkownika.
Produkt łączy w sobie lekkie gogle VR 5.2K HDR firmy Panasonic z technologią Biel Glasses dla słabowidzących. Rozwiązuje problemy z poruszaniem się spowodowane słabym widzeniem, które są najpoważniejsze, gdy występuje utrata widzenia peryferyjnego (powszechnie znane jako widzenie tunelowe, efekt między innymi takich chorób, jak jaskra i barwnikowe zwyrodnienie siatkówki), umożliwiając użytkownikom dostrzeganie przeszkód i innych zagrożeń , aby mogły się bezpiecznie i samodzielnie poruszać.

Główne cechy produktu

1. Wspieranie ruchu autonomicznego

Sztuczna inteligencja i robotyka są wykorzystywane do analizowania w czasie rzeczywistym zawartości sceny rejestrowanej przez kamery i czujniki, wykrywając zagrożenia dla mobilności, takie jak przeszkody, stopnie, dziury itp. Rzeczywistość mieszana jest następnie wykorzystywana do powiadamiania o nich w sposób dostrzegalny przez użytkownika, za pomocą graficznych wskazań dostosowanych do pola widzenia użytkownika.

2. Wsparcie wzroku zgodnie z cechami wizualnymi

Optometryści dostosowują funkcje inteligentnych okularów do konkretnego stanu i potrzeb każdego pacjenta. Pomoc wzrokowi w optymalnym przetwarzaniu obrazu (zoom, adaptacja do oświetlenia, poprawa kontrastu itp.).

3. Mała waga okularów

Dzięki zastosowaniu wyświetlaczy μOLED i specjalnych soczewek do wyświetlania obrazu w inteligentnych okularach, osiągnięto kompaktowe rozmiary, lekkość i niskie zużycie energii.
Biel Glasses i Panasonic będą kontynuować niezbędny rozwój technologiczny i weryfikację kliniczną w celu komercjalizacji rozwiązań wspierających osoby słabowidzące.
Okulary zostały zaprezentowane na targach CES, które odbyły się wdniach 5-8 stycznia 2023 w Las Vegas w stanie Nevada w USA.


 

Źródło: mat. pras. Panasonic