Warszawa: Prezydent RP wręczył odznaczenia z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami

Prezydent Andrzej Duda wręczył dziś odznaczenia państwowe z okazji przypadającego 3 grudnia Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami. W uroczystości w Pałacu Prezydenckim wzięła udział także Pierwsza Dama Agata Kornhauser–Duda.
– Świadectwo osób, które potrafią przełamywać bariery, cieszyć się życiem, osiągać sukcesy mimo przeszkód, ma znaczenie fundamentalne – podkreślił Prezydent. Andrzej Duda, gratulując osobom uhonorowanym za wybitne zasługi dla rozwoju i upowszechniania sportu osób niepełnosprawnych, promowanie Polski na arenie międzynarodowej i za wybitne zasługi w działalności na rzecz osób niepełnosprawnych i potrzebujących pomocy.

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami – mówił Prezydent – jest po to, by państwa rozumiały, co to znaczy „państwo nowoczesne”, czyli czyniące wszystko, aby każdy człowiek mógł funkcjonować w społeczeństwie.
– Chciałbym, aby Polska stawała się państwem coraz nowocześniejszym, by realizowane były u nas światowe wzorce w procesie budowania dostępności – zaznaczył. Jak dodał, w Kancelarii Prezydenta RP, w ramach Rady do spraw Społecznych, trwają prace nad projektem ustawy dotyczącej dostępności, w tym asystencji osobistej. – Chciałbym, aby została przyjęta ustawa, która będzie ustanawiała asystencję osobistą dla każdej potrzebującej tego osoby z niepełnosprawnością. Mam nadzieję, że wkrótce projekt takiej regulacji złożymy do Parlamentu – zaznaczył Prezydent.


 

Źródło: Prezydent.pl