Przeglądarka 159/28.06.2022

Sztuczna inteligencja w okulistyce: dno oka “powie” o płci, wieku, rasie, a nawet chorobach serca

W piątek (3 czerwca) odbyła się międzynarodowa konferencja “Sztuczna Inteligencja w Okulistyce 2022” organizowana przez Fundację Wspierania Rozwoju Okulistyki „Okulistyka 21” wraz z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.
Prof. dr hab. med. Andrzej Grzybowski, kierownik Katedry Okulistyki Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie i założyciel Fundacji Wspierania Rozwoju Okulistyki „Okulistyka 21”, przypomniał, jak na przestrzeni wieków rozwijały się innowacyjne rozwiązania w okulistyce.
Czytaj całość na Pulsmedycyny.pl

Strzelanie na słuch. Basia Moskal z Podkarpacia jest w tym najlepsza na świecie. Ustanowiła dwa nowe rekordy

Zawodniczka Podkarpacia Przemyśl jest mistrzynią Europy, jest też obecnie najlepszą strzelczynią na świecie. Triumfowała w konkurencjach karabin pneumatyczny leżąc (247,8 pkt.) i stojąc (223,9 pkt.). Uzyskane przez nią wyniki są najlepszymi na świecie wśród zawodników z dysfunkcją wzroku.
Czytaj całość na Nowiny24.pl

A. Dorszewski: „Ludzie niepełnosprawni na pewno nie chcą litości”

„Paleta potrzeb osób niepełnosprawnych jest bardzo szeroka i passus: głodnych nakarmić i nagich przyodziać należy rozszerzyć i dlatego powstała myśl stworzenia, jak to nazwaliśmy maksymiliańskiej szkoły wolontariatu. Miejsce już mamy i jest to pałac-nieruchomość w Wierzchucinku, siedemnaście kilometrów od Bydgoszczy. Szkoła wolontariatu jest potrzebna, bo jedni chcieliby pomóc, a nie wiedzą jak, a drudzy się zastanawiają, czy zachować mamę, tatę, brata, siostrę, innych krewnych w domu, czy oddać do ośrodka opiekuńczego. To jest jedyna szansa, przygotowanie ludzi do tego, że miejsce niepełnosprawnych jest w rodzinie a nie w zakładach opiekuńczych” — mówi Andrzej Dorszewski. W rozmowie z KAI prezes Katolickiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Specjalnej Troski i ich Rodzin im. Św. Maksymiliana Kolbego w Bydgoszczy, które w tym roku obchodzi trzydziestolecie.
Czytaj całość na Onet.pl

Wdówik: Wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami wypada bardzo słabo na tle Europy

Wskaźnik aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych wynosi 32 proc. i jest to bardzo słaby wynik jak na Europę – wskazał we wtorek pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik. Jak dodał, bierność osób niepełnosprawnych na rynku pracy wynika m.in. z „pułapki świadczeniowej”.
Czytaj całość na Bankier.pl

Internet tak słaby, że niepełnosprawny informatyk nie może pracować. Obok domu światłowód, ale nie dla niego

– Naprawdę nie wiem, co dalej robić – mówi Łukasz Nakonieczny z Wilczopola Kolonii (powiat lubelski). – Jak sobie z tym problemem poradzić? Do kogo się zwrócić? Jesteście moją ostatnią deską ratunku – mówił, kiedy kilka dni temu zadzwonił do naszej redakcji.
Pan Łukasz choruje na mózgowe porażenie dziecięce. Porusza się na wózku inwalidzkim. Mimo niepełnosprawności pracuje. Od pewnego czasu zdalnie w domu.
– Sam wybrałem taką formę – tłumaczy. – Mogłem też dojeżdżać do Chełma, ale moja mama ciężko zachorowała. Tata czuwa nad nią i nie może codziennie wozić mnie do pracy.
Czytaj całość na Dziennikwschodni.pl