Przeglądarka 150/01.02.2022

Czy zmienią się dopłaty do sprzętu dla niewidomych? Coraz więcej osób o to pyta

Sprawę zgłosili beneficjenci pomocy w ramach projektu AKTYWNY SAMORZĄD. Chodzi o dopłaty do sprzętu.
Do Pawła Bednarskiego zgłosiły się osoby, które domagają się zmian. Twierdzą, że przepisy trzeba dostosować do realiów. Rynek elektroniki bardzo szybko się zmienia.
– Osoba niewidoma może otrzymać dofinansowanie do 24 tys zł., z czego 15 tys na zakup urządzenia braille’owskiego, a dodatkowe 9 tys na zakup niezbędnego sprzętu elektronicznego i oprogramowania. Tu właśnie jest problem, który został zgłoszony przez osoby niepełnosprawne, a dotyczy właśnie tych ustalonych limitów.
Czytaj Całość na Radiopik.pl

Muzeum Narodowe w Warszawie zwiększa dostępność dla niepełnosprawnych. Szereg nowych rozwiązań

Plan tyflograficzny, pętle indukcyjne, pokój wyciszenia – to niektóre udogodnienia przygotowane dla osób niepełnosprawnych, odwiedzających Muzeum Narodowe w Warszawie. Dodatkowe rozwiązania sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Czytaj całość na Polskieradio24.pl

Dalekobieżne autobusy i pociągi nie dla osób niepełnosprawnych. Jest stanowisko ministra.

Posłanka Iwona Hartwich napisała do ministra infrastruktury w sprawie dostosowania transportu dalekobieżnego do potrzeb osób niepełnosprawnych
„Liczba oraz częstotliwość połączeń pociągów z dostosowanym wagonem do potrzeb osób niepełnosprawnych jest niewystarczająca, a transport autobusowy PKS nie jest w ogóle dostosowany – informuje parlamentarzystka. – Brak platform pozwalających na wejście do i wyjście z pociągu czy PKS-u oraz brak wyznaczonych miejsc umożliwiających komfortową podróż znacznie utrudnia podróżowanie tymi środkami transportu. Pomimo obowiązujących zniżek na zakup biletów dla osób niepełnosprawnych, osoby z ograniczoną sprawnością ruchową mają utrudniony dostęp lub wręcz brak dostępu do wymienionych środków transportu.
Czytaj całość na Transinfo.pl

Technologia samochodów autonomicznych poprowadzi niewidomych przez miasto

Samodzielne poruszanie się po mieście bywa dla osób niewidomych i niedowidzących sporym problemem, bo po drodze czeka wiele potencjalnych niebezpieczeństw, jak przedmioty niewykryte za pomocą białej laski czy trudne do znalezienia przejścia dla pieszych, nie wspominając już o innych uczestnikach ruchu.
Wygląda jednak na to, że z pomocą mogą przyjść technologie unikania kolizji wykorzystywane w samochodach autonomicznych, na bazie których można skonstruować urządzenia asystujące. A przynajmniej zdaniem szwajcarskiego startupu o nazwie biped, który podzielił się właśnie swoim pomysłem na innowacyjną naramienną “nawigację”.
Czytaj całość na Interia.pl

Jest niewidomy i gra w tenisa. „Czuję ogromną radość, kiedy mi się udaje wygrywać”

Życie osób niewidomych jest utrudnione, ale nawet wtedy można spełniać swoje marzenia i w pełni oddawać się swojej pasji. Udowadnia to Robert Zarzecki, który mimo swojej wady wzroku, gra w tenisa. Jak mu się to udaje? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Czytaj całość na TVN.pl

Obalmy system szkół specjalnych [list]

Żartowałem kiedyś, że większość Polaków nie zna osobiście ani jednej osoby niepełnosprawnej, natomiast wszystkie osoby niepełnosprawne znają siebie nawzajem. Mimo że jest to wyolbrzymienie, jest w tym zdaniu trochę prawdy.
Większość naszych znajomości i przyjaźni tworzy się w szkole i na studiach, natomiast według raportu z 2012 roku 70 proc. osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi, ponad 60 proc. niewidomych, 20 proc. słabowidzących, 80 proc. niesłyszących, 20 proc. słabosłyszących, 60 proc. z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, 80 proc. z upośledzeniem umysłowym w stopniu znacznym, prawie 90 proc. z niedostosowaniem społecznym, ponad 60 proc. zagrożonych niedostosowaniem społecznym przebywa w szkołach specjalnych.
Czytaj całość na Krytykapolityczna.pl

Nagła, chwilowa utrata wzroku – skąd się bierze? LISTA chorób

Zaburzenia widzenia obejmują wszystkie nieprawidłowości związane z działaniem narządu wzroku. Najczęściej problemy ze wzrokiem dotyczą osłabienia ostrości, ale mogą również przybrać formę nagłej, całkowitej utraty wzroku. W każdym przypadku jest to stan alarmujący. Problemy z narządem wzroku mogą pojawiać się bez żadnych sygnałów poprzedzających. Natychmiastowa, bezbolesna utrata wzroku polega całkowitej utracie pola widzenia. Nasilenie niewidzenia zależy od choroby, która je wywołuje. Utracie wzroku  może towarzyszyć ból gałki ocznej, mdłości i zawroty głowy. Zazwyczaj po kilku minutach narząd wzroku zaczyna funkcjonować poprawnie. Nagła utrata wzroku może przytrafić się osobie w każdym wieku, dotyczy również dzieci. To niepokojący stan, który wymaga pilnej konsultacji lekarskiej.
Czytaj całość na Radiozet.pl

Naukowcy stworzyli gogle dla osób niewidomych, które za pomocą wibracji ostrzegą ich przed przeszkodami na drodze

Wibracje te przekazywane są na dwie podkładki, zakładane na przedramiona. Każda z nich wykorzystuje 25 siłowników, dzięki czemu wibracje mogą być odpowiednio zestopniowane, tak aby użytkownik mógł z łatwością interpretować, czy zaobserwowana przez gogle przeszkoda jest daleko, czy blisko.
Czytaj całość na Chip.pl