Przeglądarka 154/10.05.2022

„Dźwiękowa mapa Sosnowca”, czyli głos niewidomych i niedowidzących mieszkańców miasta

„Dźwiękowa mapa Sosnowca” to projekt, którego realizacja polega na wspólnym odwiedzaniu i dokumentowaniu charakterystycznych i rozpoznawalnych miejsc w naszym mieście, które zostały ukazane za pomocą dźwięku, fotografii i filmu. Autorem przedsięwzięcia jest Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu pod Patronatem Miasta Sosnowiec, przy wsparciu Koła Polskiego Związku Niewidomych w Sosnowcu.
Czytaj całość na 24zaglebie.pl

Niewidome dzieci w piwnicy czekały na koniec bombardowania

W Charkowie mieści się szkoła dla niewidomych dzieci. Longin Graczyk z Fundacja Ari Ari opowiada, że dyrekcja szkoły sprowadziła dzieci do piwnic, by przeczekać ryzyko zbombardowania. Kiedy uczniowie szczęśliwie wyruszyli do Polski, następnego dnia właśnie w tę szkołę trafiła rosyjska bomba
Dzieci z problemami wzroku trafiły do ośrodków szkolno-wychowawczych dla dzieci niewidomych i słabowidzących. W Polsce jest 10 takich placówek
Czytaj całość na Onet.pl

Czy aby na pewno Wrocław bez barier? Ścieżka dla osób niewidomych z przeszkodami

Wrocław nie do końca bez barier. Osoby niewidome i słabowidzące będą narażone na poruszanie się po płytach prowadzących z przeszkodami. Powodem są liczne studzienki, które przerywają wyznaczone ścieżki dotykowe.
Ścieżki dotykowe to ukłon w stronę osób z niepełnosprawnościami wzroku. Prekursorem projektowania infrastruktury przyjaznej osobom niewidomym i słabowidzącym były Stany Zjednoczone, które po wojnie w Wietnamie borykały się z problemem weteranów wojennych w różnym stopniu niepełnosprawności.
Czytaj całość na Wroclawskiefakty.pl

Marta Woźniak straciła wzrok, gdy była dzieckiem. Pabianiczanka zaczęła biegać, bo chciała podjąć kolejne wyzwanie. Udało się! I to z jakim wynikiem!

To „życiówka” Marty i kolejny krok w pokonywaniu własnych ograniczeń i barier. Pabianiczanka straciła wzrok, gdy była dzieckiem.
Start w tegorocznym, X Pabianickim Półmaratonie był dla pabianiczanki wyzwaniem, ale żeby się z nim zmierzyć, Marta musiała wystartować z przewodnikiem.
Czytaj całość na Zyciepabianic.pl

Ruslan z Czernihowa stracił wzrok, ratując ludzi. „Zdążyliśmy w ostatniej chwili”

20-letni Ruslan z Czernihowa na północy Ukrainy, trafił do Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie w ubiegłym tygodniu. Przeszedł skomplikowany zabieg okulistyczny, teraz czeka go jeszcze operacja w Klinice Chirurgii Szczękowo-Twarzowej.
Kilka dni po wybuchu wojny chłopak wstąpił do obrony terytorialnej. – W takich chwilach nie myślisz o strachu. Chcesz bohatersko bronić ojczyzny, swojego miasta. To był dla mnie naturalny wybór – opowiada Ruslan.
Czytaj całość na Abczdrowie.pl

Powiatowe zespoły przestaną orzekać zaocznie

Przepisy, na podstawie których orzeczenie o niepełnosprawności lub jej stopniu może być wydane bez bezpośredniego badania stanu zdrowia osoby niepełnosprawnej, zostaną uchylone. Takie rozwiązanie znajdzie się w projekcie nowelizacji rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 26 marca 2020 r. o zmianie rozporządzenia w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz.U. poz. 534), który został wpisany do wykazu prac legislacyjnych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Czytaj całość na Gazetaprawna.pl

Wrocław: Sąd: osiem miesięcy w zawieszeniu na rok za napaść na niepełnosprawnego kolarza

Na osiem miesięcy w zawieszeniu na rok skazał we wtorek Sąd Okręgowy we Wrocławiu, w procesie apelacyjnym, Wojciecha Ż, który w lipcu 2019 r. zaatakował paraolimpijczyka, reprezentanta Polski Rafała Mikołajczyka. Wyrok jest prawomocny.
Czytaj całość na WNP.pl

2,1 tys. zł od państwa dla trójki chorych dzieci. „Niepełnosprawność w Polsce to luksus”

Świadczenie dla opiekuna osoby niepełnosprawnej w Polsce wynosi obecnie około 2,1 tys. zł. Kwota ta nie podlega mnożeniu. Oznacza to, że jeśli w rodzinie jest więcej niż jedno dziecko z niepełnosprawnością, wysokość zasiłku się nie zmienia. – Świadczeniodawca nie przewidział, że ktoś może mieć więcej niż jedno dziecko niepełnosprawne – stwierdza gorzko Agnieszka. Sama ma ich troje i od lat walczy o zapewnienie im godnego bytu.
Czytaj całość na Medonet.pl