Przeglądarka 171/18.10.2022

Od lat psuje wzrok polskich dzieci. Wcale nie chodzi o elektronikę

Żyjemy na wysokich obrotach w czasach, w których na urządzenia mobilne natykamy się na każdym kroku. To znacznie pogarsza wzrok nie tylko dorosłych, ale również najmłodszych. Okazuje się jednak, że jest jeszcze jeden znaczący czynnik, który fatalnie wpływa na stan wzroku naszych dzieci. Problem powtarza się od lat.
Czytaj całość na O2.pl

Unikalne leczenie rogówki. Prof. Anna Machalińska jedyna w Polsce przeprowadza te operacje

Prof. Anna Machalińska z I Kliniki Okulistyki szpitala klinicznego nr 2 w Szczecinie jako jedyna w kraju przeprowadza nowatorskie, małoinwazyjne zabiegi przeszczepienia błony Descemeta, które przywracają wzrok pacjentom cierpiącym na poważne schorzenia rogówki.
Czytaj całość na Rynekzdrowia.pl

Wiceminister Szwed: w 2023 r. renta socjalna wzrośnie przynajmniej do 1588,44 zł

W przyszłym roku renta socjalna wyniesie co najmniej 1588,44 zł brutto; w 2015 r, świadczenie to wynosiło 739, 58 zł brutto – powiedział PAP wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Jak dodał, od tego roku zniesiona została tzw. pułapka rentowa.
Czytaj całość na Portalsamorzadowy.pl

Młoda kobieta chciała sobie wybielić oczy. Teraz czeka w szpitalu na przeszczep rogówki!

Nadużywanie takich kropli może prowadzić nie tylko do anemizacji spojówki ale także zaburzyć krążenie krwi w drobnych naczyniach krwionośnych rąbka rogówki.
Konsekwencją przewlekłego niedotlenienia tego obszaru oka są zaburzenia odtwarzania nabłonka rogówki, powstanie jałowych owrzodzeń rogówki uszkodzenie splotów nerwowych rogówki odpowiedzialnych za prawidłowe czucie rogówki i wytwarzanie substancji troficznych niezbędnych dla utrzymania prawidłowej struktury rogówki mówi prof. Piotr Jurowski, Kierownik Kliniki Okulistyki i Rehabilitacji Wzroku USK im. WAM. Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Czytaj całość na Lodz.Naszemiasto.pl