Medycy z zespołu Medici Cantares nagrali niezwykłą piosenkę dla osób niewidomych

Studenci medycyny, lekarze i inni przedstawiciele branży medycznej to grupa pasjonatów i wielbicieli muzyki, którzy tworzą zespół Medici Cantares, działający przy Bydgoskiej Izbie Lekarskiej. Swoją miłość do muzyki wyrażają już jedenasty rok, tworząc przepiękne utwory.

Zespół to taka grupa, w której oprócz radości ze śpiewania jest radość ze wspólnego przebywania i pomagania innym. Medici Cantares prowadzi wieloletnią działalność charytatywną np. na rzecz osób niepełnosprawnych i onkologicznie chorych dzieci czy dorosłych.
Na ich koncie znajduje się wiele nagród i wyróżnień, m.in.: dwa razy zajęte trzecie miejsce w międzynarodowym konkursie muzyki sakralnej VRATISLAVIA SACRA w kategorii: „Chóry o głosach jednorodnych” oraz wyróżnienie za „Najciekawsze wykonanie utworu w akompaniamencie instrumentu” na Konkursie Pieśni Sakralnej PATER NOSTER. W 2019 roku zdobył Złoty Dyplom i I miejsce w Konkursie Chórów Kameralnych o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
W związku z przypadającym na 15 października Międzynarodowym Dniem Białej Laski, zespół opublikował najnowszą swoją produkcję dedykowaną osobom niewidomym. Mowa o utworze Paradise (Całkiem nowy świat), który na kanale zespołu w serwisie Youtube ukazał się właśnie w dniu święta osób niewidomych i uzyskał już blisko 10 tysięcy odsłon.

Zespół Medici Cantares w ostatnich muzycznych projektach zajmował się poruszaniem tematów społecznie trudnych, zyskując spory odzew społeczny. Tym razem zastanawialiśmy się nad różnicami w postrzeganiu świata. Oczywiście to dzięki naszym zmysłowym przewodnikom możemy widzieć, słyszeć, czuć smak, zapach, dotyk i zmiany temperatury, odczuwać rzeczywistość w pełni. Przyjmuje się, że zmysły są bramą do świata zewnętrznego i wewnętrznego.
Dziecko początkowo nawiązuje kontakt z otoczeniem poprzez dotyk, następnie smak i słuch, ostatecznie poprzez wzrok. Różnica w przypadku osób niewidomych oraz słabowidzących dotyczy tego ostatniego zmysłu. W teledysku pokazujemy 5 niewidomych osób, dla których „niepełnosprawność nie stanowi żadnych barier” – wykonują różne zawody, dobrze funkcjonują na co dzień, czerpią z życia garściami zastępując wzrok innymi zmysłami.

W projekcie wzięły udział osoby niewidome: Aleksandra Żak, Nicola Radzicka, Kamil Żak, Roland Świstek, Sebastian Greń.