Przeglądarka 169/04.10.2022

Niewidomy chłopczyk spotkał po raz pierwszy strażaka

Wzruszająca sytuacja na Florydzie w Stanach Zjednoczonych. Niewidomy 6-letni Junie po raz pierwszy spotkał strażaka, co nagrała na telefonie jego matka. „Był bardzo podekscytowany, że może dotknąć stroju i sprzętu strażaka” – powiedziała.
Czytaj całość na RMF24.pl

Jak zwiedzić wystawę nie widząc? Dostępne miejsca w Białymstoku

W tych czasach ważną kwestią stało się dostosowanie miejsc kultury do osób, które borykają się z niepełnosprawnością. Takie instytucje kultury są również w Białymstoku.
Na wstępie warto nadmienić, czym jest właściwie dostępność instytucji kultury. Nazywamy tym wszystkie udogodnienia, które są przystosowane do osób niepełnosprawnych. Zarówno jeśli chodzi o elementy wystawy, jak i o architekturę otaczającego obiekt terenu.
Czytaj całość na Bialystokonline.pl

Niewidomy odzyskał wzrok. Pomógł zastrzyk z bakteryjnych białek

Pierwszy udany kliniczny test terapii zwanej optogenetyką. Przy wsparciu okularów wzmacniających obraz, mężczyzna po 40 latach jest w stanie znów widzieć – informuje TVP Nauka.
Terapia optogenetyczna omija uszkodzone komórki receptorowe oka. Gen kodujący światłoczułe bakteryjne białko dostarcza się bezpośrednio do komórek zwojowych siatkówki…
Czytaj całość na TVP.info

Pracodawcy apelują o waloryzację dopłat do zatrudnienia niepełnosprawnych pracowników

Pogarszająca się sytuacja finansowa firm stanowi szczególne niebezpieczeństwo dla tych, które mają wysokie wskaźniki zatrudnienia niepełnosprawnych pracowników. Aby ochronić te miejsca pracy, potrzebne jest podniesienie dofinansowań do ich wynagrodzeń.
Z takim apelem do Marleny Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, oraz Pawła Wdówika, pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych, zwróciły się wspólnie trzy organizacje: Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP), Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych oraz Platforma Integracji Osób Niepełnosprawnych.
Czytaj całość na Gazetaprawna.pl

Opowiem wam, jaką zrobiłam karierę na niepełnosprawności mojego dziecka

Czy wiedzieliście, że opiekunowie osób z autyzmem cierpią na zespół stresu pourazowego podobny do tego u żołnierzy na niebezpiecznych misjach wojennych?
Agnieszka Szpila i Dorota Próchniewicz, dwie cenione autorki, opisały w Krytyce Politycznej realia, z którymi muszą mierzyć się opiekunki osób niepełnosprawnych. Pokazały, jak bardzo jesteśmy zmęczone, sfrustrowane, zdesperowane. Potrzebujemy psychicznej odskoczni, ale także dodatkowego zarobku.
Czytaj całość na Krytykapolityczna.pl

Skandal podczas lotu do Hiszpanii. Kobieta musiała czołgać się do WC

Niepełnosprawna kobieta, poruszająca się na wózku inwalidzkim, podróżowała samolotem linii lotniczych Alba Star. W czasie rejsu przeżyła dramatyczne doświadczenie. Kiedy poprosiła personel pokładowy o pomoc w przetransportowaniu do toalety, spotkała się z odmową. Kobieta musiała poradzić sobie sama.
Czytaj całość na O2.pl

Kalendarz Google stał się bardziej przyjazny dla osób niepełnosprawnych

Kalendarz Google cały czas jest rozwijany. Gigant z Mountain View doszedł do wniosku, że wprowadzi w nim udoskonalenia pod kątem osób niepełnosprawnych. Tym razem są to usprawnienia dla ludzi, którzy mają upośledzenia wzroku i pozwoli ona na łatwiejsze uzyskiwanie szczegółów wydarzeń.
Czytaj całość na Komputerswiat.pl