Politechnika Wrocławska likwiduje bariery

Trójwymiarowa makieta budynku, ścieżki naprowadzające, aplikacja pomagająca odnaleźć poszukiwany obiekt – to niektóre z udogodnień zamontowanych z myślą o niepełnosprawnych w gmachu D-21 Politechniki Wrocławskiej. Na uczelni trwa projekt likwidacji barier informacyjno-komunikacyjnych.
We wtorek, 12 listopada, o godz. 11.00 odbyła się prezentacja „Idei budynku dostępnego na przykładzie pilotażowego projektu wdrożonego w budynku D-21″ (ścieżki naprowadzające, pola uwagi, mapy dotykowe, tabliczki na drzwi z napisami (kontrastowymi, alfabetem brajla, kodem QR).
Zaprezentowano również działanie znaczników elektronicznych TOTUPOINT, z których można skorzystać instalując w telefonie specjalną aplikację. Na Politechnice Wrocławskiej jest 30 takich miejsc-znaczników, które pomagają osobom niepełnosprawnym poruszać się po kampusie. Wszystkie napisy i informacje są w języku polskim i angielskim.
Obecnie na Politechnice Wrocławskiej studiuje ok. 300 studentów z różnymi niepełnosprawnościami – najwięcej jest ich na wydziałach: Elektroniki, Informatyki i Zarządzania oraz Mechanicznym. Dostosowywanie budynku D-21 do ich potrzeb to wynik dwuletniej pracy studentów z koła naukowego POPARCH, które działa na Wydziale Architektury pod kierownictwem dr inż. Natalii Ratajczak-Szponik.


 

Źródło: Dział Informacji i Promocji, Politechnika Wrocławska