Muzeum Łazienki Królewskie, nazywane „najszczęśliwszym miejscem w Warszawie”, to letnia rezydencja króla Stanisława Augusta. Tworzą ją klasycystyczne zabytki i historyczne ogrody.
Można tu odpocząć, obserwując przyrodę, oraz pogłębić znajomość oświeceniowych idei, odwiedzając takie perły europejskiej architektury, jak:
- Pałac na Wyspie, jeden z najcenniejszych polskich zabytków w stylu klasycystycznym, z Królewską Galerią Obrazów;
- Stara Oranżeria, w której znajdują się Królewska Galeria Rzeźby z gipsowymi kopiami najsłynniejszych rzeźb starożytnego świata, Galeria Rzeźby Polskiej z pracami niemal wszystkich najwybitniejszych polskich artystów, tworzących od początku XIX w. do połowy XX w., a także Teatr Królewski, jeden z nielicznych w Europie oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich;
- Pałac Myślewicki, w którym zachowały się oryginalne polichromie Jana Bogumiła Plerscha, m.in. widoki Rzymu i Wenecji;
- Biały Dom,unikatowy w polskiej skali zabytek XVIII-wiecznej architektury rezydencjonalnej, z Królewską Galerią Grafiki oraz pierwszymi w Polsce groteskami;
- Wodozbiór, najbardziej efektowny budynek, jaki powiązać można z technicznymi rozwiązaniami nowożytnych inżynierów; czy malowniczo położony Amfiteatr.
Z kolei w ogrodach Łazienek Królewskich spaceruje się ścieżkami oraz alejkami wśród drzew, krzewów i kwiatów. Do dyspozycji gości jest: Ogród Królewski, Ogród Romantyczny i Ogród Modernistyczny. Latem dostępna jest również strefa leżakowania, mieszcząca się nieopodal Nowej Oranżerii.
Od 1 stycznia 2018 r. częścią Muzeum Łazienki Królewskie stało się Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Obie placówki połączone zostały w jedną instytucję kultury pod nazwą Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie z Oddziałem Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa.
Gość z dysfunkcją wzroku w Muzeum
Osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą kupić bilety bezpośrednio u pracownika Łazienek Królewskich w wybranych obiektach.
Pracownicy Muzeum Łazienki Królewskie ukończyli szkolenia z obsługi osób z niepełnosprawnościami ruchu, wzroku, słuchu oraz w zakresie pierwszej pomocy.
Na pierwszym piętrze Pałacu na Wyspie znajduje się makieta architektoniczna obiektu przeznaczona do poznawania przez dotyk. Dla osób z niepełnosprawnościami dostęp do makiety jest nieodpłatny. Ponadto osoby z dysfunkcją wzroku mogą liczyć na następujące udogodnienia:
- • rzeźby na wystawie, odlewy, artefakty i materiały przeznaczone do poznawania przez dotyk;
- • tyflografiki z opisami w Braille’u;
- • audiodeskrypcje dostępne w aplikacji mobilnej na urządzeniu mobilnym;
- • przy kasie w Starej Oranżerii znajduje się makieta architektoniczna Starej Oranżerii przeznaczona do poznawania przez dotyk; dostęp do makiety jest nieodpłatny;
- • szkła powiększające i podświetlane ekrany;
- • winda;
- • toaleta.
- • pomoce dotykowe oraz tyflografiki, omawiające wyposażenie oraz elementy architektoniczne Białego Domu;
- • makieta umożliwiająca poznanie architektury budynku przez dotyk, znajdująca się w szatni;
- • tyflografiki, prezentujące elementy architektoniczne Wodozbioru i wybrane zagadnienia z ekspozycji stałej;
- • makieta hydrologiczna Łazienek Królewskich oraz model Wodozbioru umożliwiają poznawanie przez dotyk (pierwsza z nich opisana została alfabetem Braille’a i pomalowana kontrastującymi kolorami).
Muzeum prowadzi warsztaty dla osób z dysfunkcją wzroku w grupach zorganizowanych. Koszt uczestnictwa w zajęciach to 10 złotych od osoby.
Termin: uzgodniony przez zainteresowanych
Prowadzenie: wykwalifikowani edukatorzy Działu Edukacji, pedagodzy specjalni.
Info i zapisy: (22) 506-00-39 lub o.michalik@lazienki-krolewskie.pl
Zajęcia prowadzone z audiodeskrypcją na żywo, z wykorzystaniem artefaktów, materiałów edukacyjnych i obiektów przeznaczonych do poznawania przez dotyk.
Poznaj Pałac na Wyspie
Usłyszmy dyskusje toczone w pałacowych wnętrzach, muzykę dobiegającą z Sali Balowej i krzątaninę służby w apartamentach króla. Letnia rezydencja Stanisława Augusta nie będzie już kryła przed nami żadnych tajemnic.
Grand Tour
Wyruszamy w podróż edukacyjną po Europie, by razem ze Stanisławem Poniatowskim odwiedzić najważniejsze stolice sztuki i myśli oświeceniowej. Poprzez dźwięki, smaki i zapachy odkryjemy świat XVIII-wiecznych dworów monarszych.
Zostań nadwornym artystą
Stańmy się oświeceniowymi artystami i odkryjmy narzędzia oraz tajniki ich warsztatu. Naszymi przewodnikami po świecie sztuki będą Marcello Bacciarelli i André Le Brun.
Kontakt
Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
ul. Agrykola 1
00-460 Warszawa
Rezerwacja biletów
tel.: 504-243-783
rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl
www.lazienki-krolewskie.pl