Przeglądarka 166/06.09.2022

Jura bez barier. Szansa dla niepełnosprawnych

Oni też ładują baterie, ale bez wsparcia innych nie daliby rady, Jura bez barier. Instruktorzy wspinaczki i ratownicy Grupy Jurajskiej GOPR spotykają się w Pasiekach w powiecie zawierciańskim i wspinają się razem z niepełnosprawnymi.
Czytaj całość na Katowice.tvp.pl

Burza po skandalicznych słowach Sutryka do niepełnosprawnego. „Ależ to jest buc”

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk pochwalił się w mediach społecznościowych swoim wyjazdem do Olsztyna i Trójmiasta. Dołączył zdjęcie, na którym widać, że w podróż wybrał się samochodem. W komentarzach zwrócono mu uwagę, że Wrocław ma dobre połączenie kolejowe z Olsztynem.
“To niech Pan sobie jeździ” – odpowiedział Sutryk. “Warto promować dobre środki komunikacji” – odpowiedział mu rozmówca. Do podróży pociągiem zachęcała prezydenta Wrocławia także posłanka Lewicy Paulina Matysiak. Jej komentarz został jednak usunięty.
Czytaj całość na Radiozet.pl

Phil Spencer chwali Naughty Dog za imponujące ułatwienia w The Last of Us

Phil Spencer, szef działu Xboxa w Microsofcie, pochwalił studio Naugty Dog za ułatwienia dostępności dla osób niepełnosprawnych w nadchodzącym The Last of Us Part 1.
Studio opublikowało Tweeta, w którym omawia część zawartych w grze ułatwień. „Gry dla każdego! The Last of Us Part 1 zawiera ponad 60 osób ustawień dostępności, dzięki czemu każdy może zagrać w najbardziej odpowiedni dla siebie sposób” – napisało studio.
Czytaj całość na Eurogamer.pl

Wywieźli niepełnosprawną nastolatkę z piekła. Teraz szukają dla niej domu w Polsce

Polscy wolontariusze szukają domu w Polsce dla niepełnosprawnej 13-latki z Donbasu. Dziewczynkę i jej rodzinę ewakuowali z bombardowanych terenów.
Po kilku miesiącach wojny wszyscy we wschodniej Ukrainie dobrze wiedzą, że kule na niebie to nie fajerwerki, a błyski to artyleria. Na nikim nie robią już też wrażenia syreny alarmowe. Sytuacja w Donbasie jest bardzo trudna, dlatego do ewakuacji mieszkańców namawia też prezydent Ukrainy.
Czytaj całość na Wyborcza.pl

Niewidomi mają teraz łatwiej. Pomaga sztuka z XIX wieku

Litofany to cienkie ryciny wykonywane na przykład z półprzezroczystych materiałów, takich jak porcelana lub wosk. Podświetlone pełniły rolę trójwymiarowych obrazów zmieniających swój wygląd w odpowiedzi na zmiany w źródle światła. Wykorzystując podobne podejście badacze są w stanie ilustrować dane naukowe tak, by były przystępne zarówno dla osób widzących, jak i cierpiących na problemy ze wzrokiem.
Czytaj całość na Focus.pl

Niewidomi i słabowidzący artyści grają w teatrze. „To nasz sposób na życie”

Mimo niesprzyjających warunków tworzymy nowe przedstawienia i traktujemy teatr jako sposób na życie – mówi Danuta Damek, aktorka i koordynatorka artystyczna Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego. Artyści z krakowskiego Teatru ITAN grają na scenie od 15 lat. Nie boją się trudnych wyzwań.
Czytaj całość na Deon.pl

Była pierwszą niewidomą laureatką „Tańca z gwiazdami”. „Wciąż doświadczam nierównego traktowania”

Kiedy Joanna Mazur pokazała widzom tanecznego show, w jakich warunkach mieszkała, Iwona Pavlović nie kryła łez. Niedługo później do rąk niewidomej lekkoatletki trafiły klucze do mieszkania, w którym miała rozpocząć nowy rozdział. Wisienką na torcie okazała się wywalczona w finale kryształowa kula. — Przekonałam się, jak mój udział w programie wpłynął na świadomość ludzi w kwestii niepełnosprawności. Niestety w wielu aspektach nadal jesteśmy wykluczani. Niedawno znów tego doświadczyłam — mówi w rozmowie z Onetem. Zdradziła też, co sądzi o udziale jednopłciowej pary w najnowszej edycji programu.
Czytaj całość na Onet.pl