Na szlaku dostępnej sztuki i rozrywki – Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

Muzeum Dobranocek to jedyna tego typu placówka w Polsce, posiadająca unikatowe zbiory związane z historią polskiej i zagranicznej animacji dla dzieci, począwszy od najstarszych wieczorynek emitowanych w I Programie Telewizji Polskiej.
Powstało dla zwiedzających w każdym wieku, dzięki pomysłowi Wojciecha Jamy – na bazie przekazanych przez niego w darze eksponatów. Zostało powołane do życia w 2008 roku a oficjalnie otwarte 22 marca 2009 r.
W zbiorach znajdują się bezcenne eksponaty z realizacji filmów animowanych: oryginalne lalki filmowe, projekty, scenariusze, storyboardy, folie animacyjne. Są także różnorodne przedmioty z życia codziennego ozdobione wizerunkami bajkowych postaci m.in.: wydawnictwa, zabawki, figurki, ceramika, walory filatelistyczne, numizmaty, proporczyki, plakietki, przywieszki, artykuły spożywcze i kosmetyczne, opakowania po słodkościach, przezrocza małoobrazkowe, filmy na szpulach, kasetach i płytach.
Można tu spotkać Jacka i Agatkę, Gąskę Balbinkę, Reksia, Bolka i Lolka, Misia Uszatka, Colargola, Małego Pingwina Pik-Poka, Trzy Misie, Plastusia, Kota Filemona, Smerfy, Pszczółkę Maję, Wilka i Zająca oraz wiele innych postaci.
Muzeum Dobranocek w Rzeszowie zaprasza do zwiedzania i skorzystania z bogatej oferty wystaw czasowych, wydarzeń kulturalnych, projektów edukacyjnych, warsztatów artystycznych, spotkań, konkursów oraz projekcji organizowanych w siedzibie i poza jej murami.

Udogodnienia dla osób niewidomych w muzeum

Muzeum realizuje zadania skierowane do osób z niepełnosprawnościami: dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów.
W muzeum są umieszczone tabliczki informacyjne w brajlu z oznaczeniem ekspozycji, windy oraz toalety dla osób z niepełnosprawnościami.
Na ekspozycji znajduje się tyflograficzny plan sal wystawienniczych z podpisami w brajlu. Plan jest umieszczony na wysięgniku z możliwością dostosowania wysokości do potrzeb osób na wózku.
Na ekspozycji znajdują się tyflografiki – termoformowalne odwzorowania eksponatów, które ułatwiają osobom słabowidzącym i niewidomym zwiedzanie, dzięki którym zwiedzający mogą także poznawać postaci z dobranocek przez dotyk.
Muzeum posiada także kopie dotykowych replik eksponatów do zajęć edukacyjnych prowadzonych poza siedzibą. Osoby niepełnosprawne z dysfunkcją wzroku mogą także korzystać z publikacji „Przewodnik dla małych i dużych wielbicieli dobranocek. Muzeum oczyma niewidomego” opracowanej w druku brajlowskim i transparentnym z 20 dotykowymi ilustracjami.
W muzeum znajduje się także gablota przystosowana do dotykowego poznawania kopii eksponatów oraz interaktywne stanowiska i panel dotykowy z grą o Reksiu.
Muzeum zatrudnia pracownika z niepełnosprawnością. W instytucji jest koordynator dostępności. Funkcję tę pełni jedna osoba, która uczestniczyła w szkoleniu dla koordynatorów dostępności oraz na bieżąco poszerza swoje kompetencje w tym zakresie. Instytucja organizuje także praktyki i staże dla osób z niepełnosprawnościami.
Muzeum w ramach współpracy z Fundacją Kultury bez Barier opracowało i udostępniło materiały z audiodeskrypcją. Można je przeglądać na stronie Czytanie obrazów http://czytanieobrazow.pl/?s=muzeum+dobranocek) oraz poprzez stronę www muzeum http://www.muzeumdobranocek.pl/dostepnosc/
Muzeum Dobranocek w Rzeszowie współpracuje z fundacjami, stowarzyszeniami, placówkami opiekuńczo-wychowawczymi, edukacyjnymi, ośrodkami rehabilitacyjno-terapeutycznymi i instytucjami,  dla podopiecznych których w ramach różnorodnych projektów realizuje dostępne działania – zwiedzanie, projekcje, spotkania, warsztaty, zajęcia artystyczne, a także Festiwal Kultury bez barier edycja w Rzeszowie.

Kontakt

Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie
ul. Mickiewicza 13
35-064 Rzeszów
tel.: (17) 748-36-51
www.muzeumdobranocek.pl