Nepal: Ten niewidomy mężczyzna swoją zaradnością może zadziwić niejedną sprawną osobę

Chociaż jest osobą niepełnosprawną, nie jest zależny od innych i samodzielnie funkcjonuje na co dzień, dając przykład setkom innych ludzi.
Poznajcie niewidomego Dillipa Barala, mieszkańca Suryapur pod Bagada GP w Nepalu. Zarabia na życie pracując w otworzonym przez siebie warsztacie naprawy rowerów. Poza tym ma opinię dobrego zduna i elektryka. Jest też popularnym piosenkarzem w swojej okolicy.
Nie będzie przesadą stwierdzenie, że niewidomy Baral pokonał swoją niepełnosprawność zapałem do nauki i ciężką pracą. Odniósł sukces, ponieważ nie chciał, by ludzie okazywali mu współczucie z powodu jego choroby.
Gdy miał zaledwie półtora roku stracił wzrok. Niepełnosprawność nie zniechęciła go jednak do prowadzenia normalnego życia. Z czasem został mechanikiem rowerowym. Jego umiejętności polegające na regulacji hamulców i przerzutek, naprawie szprych, centrowaniu kół i wiele innych sprawiły, że stał się popularny.
W 2021 roku, podczas ulewnych deszczy, jego warsztat naprawy rowerów został zniszczony. Miejscowej młodzieży z pomocą charytatywnej organizacji Sri Jagannath udało się naprawić szkody.
Baral otrzymuje rentę inwalidzką w wysokości 750 rupii miesięcznie, wypłacaną przez administrację dystryktu. Dzięki dodatkowym, niewielkim zarobkom jest w stanie utrzymać rodzinę bez proszenia kogokolwiek o pomoc finansową czy materialną.
Zawsze, gdy w danej miejscowości odbywa się uroczystość religijna czy wydarzenie kulturalne, Baral jest zapraszany do śpiewania. Swoim hipnotycznym głosem przykuwa uwagę tłumu.


 

Źródło: Dailypioneer.com