Egipt: W Aleksandrii otworzono pierwszą plażę dostępną dla osób niewidomych i niedowidzących

Plaża El-Mandara położona na wybrzeżu Morza Śródziemnego jest gotowa na przyjęcie osób niewidomych z nowymi przejściami i znakami dostępu, poinformowano w sobotę na oficjalnym profilu gubernatorstwa Aleksandrii na Facebooku. Uroczystego otwarcia dokonał osobiście sam gubernator Mohamed El-Sherif.
Wyznaczone dla osób niewidomych miejsce, to część plaży People of Determination. W morzu przy plaży utworzono specjalne tory dla niewidomych, gdzie osoby te mogą z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa zażywać kąpieli, korzystając ze specjalnych dotykowych znaczników w celu określenia swojego położenia. Dodatkowo nad ich bezpieczeństwem czuwa zespół specjalnie wyszkolonych ratowników.
Według ostatnich statystyk opublikowanych w 2020 r. przez Centralną Agencję ds. Mobilizacji Publicznej i Statystyki (CAPMAS), w całym kraju żyje prawie 20 milionów Egipcjan ze specjalnymi potrzebami.
W maju 2022 r. Senat zebrał się ponownie w celu omówienia zmian legislacyjnych w ustawie o regulacji funduszu wspierania osób niepełnosprawnych (Ustawa 200/2020), którą przygotowała i przedłożyła partia większościowa Mostaqbal Watan (Przyszłość Narodu).
W grudniu 2021 r. prezydent Egiptu Abdel-Fattah El-Sisi polecił rządowi ustanowienie specjalnego funduszu dla Egipcjan ze specjalnymi potrzebami podczas wydarzenia „Różnie sprawni” w Kairze, które odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.
El-Sisi poprosił premiera Mostafę Madbouly, Senat i Izbę Reprezentantów o przygotowanie projektu ustawy, która pozwoliłaby na wpłaty na fundusz.
W październiku Izba Reprezentantów zatwierdziła poprawkę legislacyjną, która zaostrza kary dla osób dyskryminujących i prześladujących osoby niepełnosprawne.


 

Źródło: English.ahram.org.eg