Od 1 lipca obowiązują ważne zmiany podatkowe dla emerytów i rencistów. Sprawdź ile zyskasz!

Od 1 lipca obowiązują ważne zmiany podatkowe, które dotyczą emerytów i rencistów. Na zmianach zyska około 3,1 mln osób, które za cały 2022 rok zapłacą niższy podatek niż na zasadach z ubiegłego roku. Świadczenie wielu osób wzrośnie nawet o ponad 100 zł na rękę.
Zmiany przepisów, które wejdą w życie 1 lipca, oznaczają dla emerytów i rencistów, a także dla osób pobierających zasiłki przede wszystkim dalszą obniżkę podatków. – Stawka podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) w pierwszym przedziale skali podatkowej zostanie obniżona z 17 do 12 proc. i będzie dotyczyć przychodów uzyskanych od 1 stycznia tego roku – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Od lipca wypłata emerytury i renty będzie potrącana o zaliczkę na PIT według stawki 12 proc., pomniejszanej o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. Na zmianach zyska około 3,1 mln emerytów i rencistów. Przeciętnie rocznie będzie to dla nich 726 zł więcej.
Ze świadczeń w wysokości do 2500 zł brutto miesięcznie wciąż nie będzie odprowadzana zaliczka na podatek. – Kwota wolna od podatku w skali roku to wciąż 30 tys. zł – wskazuje prezes ZUS.
– Z kolei osoby, które pobierają emeryturę w wysokości między 2,5 a 9,3 tys. zł, otrzymają w lipcu wypłatę na rękę wyższą o kilkadziesiąt złotych niż w czerwcu. Przykładowo, jeśli ktoś miał emeryturę w wysokości 3000 zł, zyska 25 zł. Osoby ze świadczeniem 4500 zł otrzymają w lipcu wypłatę wyższą o 100 zł. Najwięcej zyskają świadczeniobiorcy, którzy miesięcznie otrzymują 4920 zł. W lipcu mogą liczyć na wyższy przelew nawet o 121 zł – wylicza prof. Uścińska.
Emeryci i renciści zyskają także na zmianach, jeśli chodzi o wysokość podatku za cały 2022 rok. – To właśnie z rozliczenia rocznego widać, jakie finalnie są nasze obciążenia podatkowe. Z naszych obliczeń wynika, że emerytury i renty osób zyskujących na zmianie przepisów mieszczą się w granicach 2,5–16 tys. zł. Na przykład osoba ze świadczeniem 3000 zł miesięcznie zapłaci o 2095 zł mniej podatku za cały bieżący rok. Z kolei osoba otrzymująca co miesiąc emeryturę lub rentę w wysokości 4500 zł, może liczyć na niższy podatek o 1606 zł – wyjaśnia szefowa ZUS.


 

Źródło: ZUS