USA: Niewidomy mężczyzna wygrywa sądowy spór z siecią pizzerii Domino’s

Wyrok Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych otworzył drogę do składania pozwów przeciwko firmom, które świadcząc swoje usługi pomijają przy tym osoby niepełnosprawne.
W 2016 roku, Guillermo Robles, niewidomy mieszkaniec Los Angeles oskarżył sieć pizzerii Domino’s o to, że nie mógł złożyć zamówienia przez stronę internetową firmy z powodu jej niedostępności dla czytników ekranu.
Adwokaci Roblesa uważają, że ma prawo pozwać Domino zgodnie z ustawą o amerykańskich osobach niepełnosprawnych (ADA), mówiąc, że prawo oznacza, że ​​firma z fizycznymi lokalizacjami musi zapewnić stronę internetową dostępną dla osób niepełnosprawnych. Tytuł III ADA stanowi, że osoby niepełnosprawne powinny mieć równy dostęp do towarów i usług w „miejscach użyteczności publicznej”.
Firma Domino’s argumentowała, że nie ma jasnych standardów dotyczących zgodności platform internetowych z ADA i że utrudnia to działalność. Twierdzą również, że udostępnienie strony internetowej osobom niepełnosprawnym jest niezwykle kosztownym i żmudnym procesem.
Wyrok był bardzo oczekiwany, ponieważ może wpłynąć na podejście do osób niepełnosprawnych tysięcy firm. W 2018 r. W Stanach Zjednoczonych złożono 2258 pozwów związanych z dostępnością usług i stron internetowych.
W 2010 r. Departament Sprawiedliwości ogłosił plany nowych przepisów w ramach ADA, które dotyczyły dostępności stron internetowych. Reguły te nigdy nie zostały w pełni uchwalone, a administracja Trumpa anulowała ten proces w 2017 r.
ADA zostało uchwalone w 1990 r. I zmienione w 2008 r. Poprzez rozszerzenie definicji osób uznawanych za niepełnosprawne.


 

Źródło: mashable.com