Tego niewidomego amerykańskiego piosenkarza zna cały świat! Niedawno skończył 72 lata

Jest jednym z artystów z największą liczbą sprzedanych albumów w historii. Jego nagrania sprzedały się w liczbie ponad 100 milionów płyt na całym świecie. Jest czwartym rekordowym zdobywcą nagród Grammy w dziejach przemysłu fonograficznego. Zdobył dwadzieścia dwie statuetki tejże nagrody. Stevie Wonder, bo o nim tu mowa, 13 maja świętował swoje 72 urodziny.
Stevie Wonder urodził się jako Stevland Judkins w Saginaw w stanie Michigan w 1950 roku, a później legalnie zmienił swoje nazwisko na Morris. Urodził się jako wcześniak. Nadmiar tlenu w inkubatorze doprowadził do utraty wzroku.
Współpracował z wieloma znanymi wykonawcami sceny muzycznej. Zdaniem krytyków do największych wspólnych przebojów należała piosenka Ebony and Ivory śpiewana wspólnie z Paulem McCartneyem. Współpracował także z Johnem Lennonem, Michaelem Jacksonem, Bobem Dylanem, Snoop Doggiem, Rayem Charlesem, Steviem Ray Vaughanem, Busta Rhymesem, Beyoncé, Herbie Hancockiem i innymi.
Jego bardzo eklektyczny styl zawiera elementy muzyki funk, soul, R&B, jazzu, bluesa, rock and rolla, a nawet progresywnego rocka.
Do jego najbardziej znanych piosenek należą m.in.: „Isn’t She Lovely”, „You Are the Sunshine of My Life”, „I Wish”, „Sir Duke”, „Pastime Paradise”, „Send One Your Love”, „Happy Birthday”, „For Your Love”, „Part-Time Lover”, „Do I Do”, „I Just Called To Say I Love You” czy „Superstition”.
W lipcu 2017 roku Wonder ożenił się z trzecią już żoną Tomeeką Bracy. , a ślub odbył się w dość tajemniczych okolicznościach w hotelu Bel-Air w Los Angeles. Jak podaje Vintage Vinyl News, każdy przybyły na ceremonię gość (w tym członkowie rodziny) musiał podpisać zobowiązanie o zachowaniu poufności pod rygorem kary o wysokości miliona dolarów w przypadku gdyby udzielili wywiadu prasie. Podobno rolę drużby pełniły któreś z dziewięciorga dzieci muzyka.


 

Źródło: Myradiolink.com / Wikipedia / news.amomama.com