beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej już 12 września. Gdzie oglądać?

Niepodległa włącza się w przygotowania do uroczystości beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej. Z tej okazji Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało serię wydarzeń towarzących beatyfikacji. Uczestnicy uroczystości już w sobotę 11 wrzesnia będą mogli obejrzeć widowisko muzyczne „Soli Deo”. W dniu beatyfikacji „Niepodległa” wspólnie z TVP przygotuje transmisję uroczystości beatyfikacyjnych prezentowaną na telebimach parafii w całej Polsce oraz w mediach społecznosciowych i portalach Archidiecezji Warszawskiej i Biura Programu „Niepodległa”. Wieczorem, 12 września zaplanowano zaś kinową premierę filmu fabularnego „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”. Obchodom towarzyszy również książka „Ojciec wolnych ludzi” poświęcona postaci Kardynała.
Uchwałą Sejmu i Senatu RP rok 2021 ogłoszony został rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przypada wówczas 120. rocznica urodzin Prymasa Tysiąclecia, a także uroczystość jego beatyfikacji 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. W tym samym czasie beatyfikowana zostanie także matka Elżbieta Róża Czacka – założycielka Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach.
Dla uczczenia bogatego dorobku Prymasa Wyszyńskiego – postaci, która wywarła niebagatelny wpływ na kształtowanie się historii naszego kraju oraz polskiego społeczeństwa po II wojnie światowej – Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało szereg różnorodnych wydarzeń kulturalnych.
Uroczysty koncert, premiera filmu przybliżającego losy kardynała Wyszyńskiego, poświęcona mu publikacja oraz zapewnienie dostępu do transmisji mszy beatyfikacyjnej dla szerokiego grona odbiorców w całej Polsce to różnego typu działania, wśród których każdy ma szansę znalezienia interesującej formy uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Koncert „Soli Deo”

W przeddzień beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej 11 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie się uroczysty koncert pt. „Soli Deo”, przygotowany z okazji zbliżającego się wielkiego wydarzenia. Podczas koncertu usłyszymy utwory Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Fryderyka Chopina, Henryka Góreckiego, Pawła Sydora, Krzysztofa Pendereckiego i Wojciecha Kilara. Dzieła w opracowaniu Tomasza Tokarczyka wykonają Andrzej Lampert, Anna Lubańska, Katarzyna Oleś-Blacha, Adam Szerszeń i Iwona Sobotka. Artystom towarzyszyć będą Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Chór Polskiego Radia oraz Górecki Chamber Choir.
Wyjątkowym elementem koncertu będzie prapremiera arii do słów kardynała Stefana Wyszyńskiego pt. „Polska jest Jednością”, która została skomponowana specjalnie na tę okazję przez Pawła Sydora.
Muzyce towarzyszyć będą projekcje multimedialne w formie ruchomych obrazów, przygotowane z wykorzystaniem zdjęć  z Archiwum Instytutu Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
Wydarzenie transmitowane będzie na żywo na portalu niepodlegla.gov.pl, a także na profilach Niepodległej oraz Archidiecezji Warszawskiej w mediach społecznościowych.

Transmisja mszy beatyfikacyjnej

Centralne wydarzenie związane z beatyfikacją kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej stanowić będzie msza beatyfikacyjna, która odbędzie się 12 września o godz. 12:00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Mszę transmitować będą na żywo wszystkie najważniejsze stacje telewizyjne. Transmisja dostępna będzie także na portalu niepodlegla.gov.pl, a także na profilach Niepodległej oraz Archidiecezji Warszawskiej w mediach społecznościowych. Dodatkowo na terenach parafii w całej Polsce ustawione zostaną telebimy, za pośrednictwem których wierni będą mieli okazję wspólnego uczestnictwa we mszy.

Premiera filmu „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”

W dniu beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego, 12 września o godz. 20:00 w warszawskim Multikinie Złote Tarasy odbędzie się uroczysta premiera filmu „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”, którego koproducentem jest Biuro Programu „Niepodległa”. Za reżyserię oraz scenariusz odpowiedzialny jest Tadeusz Syka.
Film przywołuje mało znany, lecz istotny wątek w biografii Wyszyńskiego jakim był udział w Powstaniu Warszawskim. Wojenna zawierucha, liczne dylematy i trudne decyzje, z którymi musiał wówczas zmierzyć się przyszły Prymas bez wątpienia przyczyniły się do ukształtowania późniejszego kierunku jego nauczania.
W produkcji wzięło udział około 200 aktorów, rekonstruktorów i kaskaderów, wykorzystano oryginalne pojazdy historyczne oraz liczne pamiątki wypożyczone ze zbiorów Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Archiwum Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża w Laskach oraz kolekcji prywatnych. Wśród rekwizytów używanych na planie pojawiło się na przykład autentyczne pudełko od butów, należące do księdza porucznika, w którym przetrzymywał bańki lekarskie do stawiania potrzebującym pacjentom w szpitalu powstańczym w Laskach. Ponadto udało się odszukać oryginalne wyposażenie gabinetu Matki Róży Czackiej oraz szpitalny asortyment z powstańczego szpitala.
Na ekranie zobaczymy m.in. Xawerego Szlenkiera, który wcieli się w rolę kardynała Wyszyńskiego, Małgorzatę Kożuchowską w roli matki Elżbiety Róży Czackiej, a także Idę Nowakowską, Marcina Kwaśnego, Adama Fidusiewicza i wielu innych.
Produkcja otrzymała Patronat Honorowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.
Film dostępny będzie w kinach od 17 września.

Publikacja „Ojciec wolnych ludzi”

Wydawnictwo Stacja7, przy wsparciu Biura Programu „Niepodległa”, przygotowało wznowienie publikacji „Ojciec wolnych ludzi” autorstwa Pawła Zuchniewicza, będącej beletryzowaną opowieścią o życiu kardynała Stefana Wyszyńskiego. Nowemu wydaniu, opracowanemu w atrakcyjnej szacie graficznej, towarzyszy portal ojciecwolnychludzi.stacja7.pl z grami, podcastami i licznymi  materiałami dydaktycznymi, przygotowanymi w oparciu o nauczanie Prymasa. Adresowany do młodzieży projekt „Wolni Ludzie” to okazja do dyskusji o wartościach takich jak poszanowanie wolności, godności i praw człowieka, a także o budowaniu wolnej i niepodległej Polski. Prezentacja książki będzie miała miejsce 8 września w Domu Arcybiskupów Warszawskich.


 

Źródło: Biuro Prasowe Programu „Niepodległa”