Komunikacja niewerbalna osób (nie)pełnosprawnych

Termin i miejsce wydarzenia:
19.05.2022 (czwartek), godz. 19:00
Wydarzenie w formie transmisji online na żywo.
Dołącz do wydarzenia!


 

Czy wszyscy komunikujemy się w ten sam sposób? Czy wszyscy rozumiemy komunikację niewerbalną? W Polsce osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności, jest ponad 3 mln. W rzeczywistości jest ich dużo więcej – od 4 do 7 mln. Czyli prawie 20%!
Jak w społeczeństwie radzą sobie osoby, które mają trudności z rozpoznawaniem, odczytywaniem i pokazywaniem emocji? Jakie trudności napotykają w szkole, w kontakcie z rówieśnikami, nauczycielami czy potem w pracy?
Porozmawiajmy więc o komunikacji z osobami (nie)pełnosprawnymi. Gościem wydarzenia będzie dr Dorota Prysak z Uniwersytetu Śląskiego, badaczka, autorka książki „Codzienność osoby z głęboką niepełnosprawnością intelektualną w domu pomocy społecznej”; współautorka książki „(Nie)łatwe drogi wchodzenia w dorosłość przez osoby z niepełnosprawnością”. Z zawodu pedagog, psycholog, oligofrenopedagog, socjoterapeuta, psychoterapeuta, asystent psychodramy. Jej zainteresowania naukowe obejmują funkcjonowanie społeczne oraz edukację i rehabilitację osób niepełnosprawnych, wsparcie profesjonalistów i osób stykających się w swej pracy z niepełnosprawnymi.
Założycielka fundacji „Moja Przyszłość”. Wykorzystując badania w działaniu oswaja osoby pełnosprawne z niepełnosprawnymi prowadząc projekty badawczo-edukacyjne m.in. „Dzień Godności”, „Teatr na schodach”, Warsztaty dla przedszkolaków „Oswajamy z niepełnosprawnością”, Kalendarz świąt nietypowych. Poprzez zawodowe działania w Zespole Szkól nr 3 Specjalnych w Pszczynie i na Uniwersytecie Śląskim łączy teorie z praktyką psychologiczno-pedagogiczną.
Na pierwszym spotkaniu porozmawiamy o tym, z jakimi barierami i trudnościami komunikacyjnymi stykają się osoby atypowe. I przed wszystkim, jak ważna jest wzajemna komunikacja i jej zrozumienie pomiędzy osobami pełno i niepełnosprawnymi.
W kolejnych spotkaniach skupimy się na wybranych zaburzeniach rozwojowych i ich charakterystykach.
Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy przez Monikę Folwarczny. Jest ona biegłym tłumaczem języka migowego (PJM) oraz prezesem Fundacji PL – działającej na rzecz Głuchych i Polskiego Języka Migowego.
Spotkanie odbywa się online na FB i jest bezpłatne.
Serdecznie zapraszam w imieniu gości,
Diana Nowek