Konferencja online: PFRON wspiera dostępność

Termin i miejsce wydarzenia:
19.05.2022 (czwartek), godz. 11:00
Wydarzenie online
Jeśli interesujesz się tematem dostępności i chcesz uczestniczyć w konferencji, wypełnij krótki formularz rejestracyjny. Możesz w nim wskazać Twoje potrzeby w zakresie dostępności wydarzenia.
Organizator: PFRON.
Źródło informacji: materiały nadesłane


 

Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2022 r. w ramach Światowego Dnia Wiedzy o Dostępności (ang. Global Accessibility Awareness Day – GAAD). Jest to dzień poświęcony szczególnie dostępności cyfrowej. Będzie to dwugodzinne spotkanie online z ekspertami. W pierwszej części opowiemy jak tworzyć dostępne formularze oraz omówimy postępowanie skargowe na brak dostępności. W drugiej części będziemy odpowiadać na pytania uczestników konferencji w zakresie dostępności.
Do udziału zachęcamy koordynatorów dostępności w podmiotach publicznych oraz wszystkich zainteresowanych wdrażaniem dostępności.

Program konferencji

Przywitanie uczestników przez Krzysztofa Michałkiewicza – Prezesa Zarządu PFRON
Wystąpienie Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej

Część merytoryczna

 1. Jak technicznie tworzyć dostępne formularze w formie dokumentów – godzina 11.15
  Mamy kontakt z wieloma urzędami. Zauważyliśmy, że nie potrafią przygotować dostępnych cyfrowo formularzy. Takich dokumentów w podmiotach publicznych funkcjonuje bardzo wiele, dlatego na przykładzie dobrych praktyk pokażemy, jak je tworzyć z myślą o wszystkich użytkownikach.
  Zagadnienie zostanie przedstawione z perspektywy klienta ze szczególnymi potrzebami  oraz zostaną przedstawione sposoby realizacji dostępnego formularza.
  Prowadzenie: Piotr Witek – FIRR/Utilitia
 2. Skargi na brak dostępności cyfrowej – godzina 11.50
  Przybliżymy jak postępowanie skargowe jest zapisane w ustawie o dostępności cyfrowej. Omówimy żądanie dostępności w podmiocie publicznym, okoliczności dostępu alternatywnego, sytuacje, w których podmiot publiczny, może odmówić zapewnienia dostępności i co to oznacza?
  Prowadzenie: Adam Pietrasiewicz – KPRM
 3. skarga na brak dostępności, którą możesz złożyć do PFRON– godzina 12.10
  Do naszej instytucji można składać skargi na brak dostępności architektonicznej i informacyjno-komunikacyjnej. Omówimy jak złożyć wniosek i skargę na brak dostępności. Wyjaśnimy wymogi formalne i terminy. Pokażemy także jakie obowiązki ma podmiot publiczny w postępowaniu skargowym.
  Prowadzenie: Łukasz Iwancio – PFRON
 4. Pytania od uczestników konferencji – godzina 12.30