Cypr: Nikozja nie jest dla niewidomych?

Stolica Cypru wygląda jak tor przeszkód – niepełnosprawni mają problemy z poruszaniem się po Nikozji.
Właśnie wyremontowane ulice Nikozji pokazują jedno – nie są przystosowane dla niepełnosprawnych. Cypryjska Organizacja na rzecz Niewidomych (POT), w oświadczeniu opublikowanym na Facebooku, oskarżyła gminę Nikozja o wykluczenie ich z życia stolicy.
Wśród elementów projektowych uznawanych za problematyczne są braki w stosowaniu norm krajowych i międzynarodowych dotyczących wymiarów i odległości urządzeń w przestrzeni publicznej; specyfikacje oświetlenia; kolor i sygnalizacja; przewodniki dla osób niewidomych i niedowidzących; bałagan na chodniku; a w centralnej Nikozji i na Placu Eleftherias przeszkody i bariery w ruchu.
Zdaniem organizacji projekt jest całkowicie niezgodny z Międzynarodową Konwencją o Prawach Osób Niepełnosprawnych a elementy projektu są wręcz niebezpieczne, np. kostki granitowe z ostrymi narożnikami umieszczone na środku chodników.
POT zarzuca gminie „okłamywanie” Komisji Europejskiej, że projekt spełnia wymogi dostępności przewidziane w przepisach o finansowaniu projektów z UE oraz całkowite lekceważenie godności osoby niewidomej. Zdaniem organizacji niewidomi i osoby niedowidzące są traktowani jak obywatele drugiej kategorii.
Z jednej strony władze starają się zmieniać otoczenie tak aby niepełnosprawnym pomagać (nowe miejsca parkingowe, platformy na plażach) z drugiej jednak nowe projekty całkowicie im życie utrudniają.


 

Autor: Mariusz Gołębiewski
Materiał został opublikowany dzięki uprzejmości redakcji portalu Cypr24.eu