„Nie ma kaleki, jest człowiek”

w ramach dotacji z Narodowego Centrum Kultury z programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych”, Gminna Biblioteka Publiczna w Baniach Mazurskich rozpoczęła realizację projektu „Czytam, recytuję z językiem ojczystym fantazjuję”.
W ramach projektu 21 kwietnia 2022 roku zorganizowane zostały warsztaty dla klas 6-8 ze Szkoły Podstawowej w Lisach. Dzięki pani Monice Sawickiej-Kacprzak podczas warsztatów młodzież poznała Marię Grzegorzewską- jej dzieciństwo, młodość i pracę zawodową, a także jej spuściznę.
Hasło spotkania „Nie ma kaleki, jest człowiek” poszerzyło świadomości o niepełnosprawności i niepełnosprawnych członkach naszego społeczeństwa. Uświadomiło, że wszyscy jesteśmy tacy sami i mamy takie same prawo do równego traktowania i dostępu do edukacji, kultury i innych aspektów życia.
Do znanych osób uhonorowanych patronatem nad rokiem 2022 została decyzją sejmu włączona pedagożka Maria Grzegorzewska. Rok ten nie został wybrany przypadkowo, bowiem w 2022 mija dokładnie sto lat od utworzenia Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, założonej jako Państwowy Instytut Pedagogiki Specjalnej przez Marię Grzegorzewską.


 

Źródło: Gminna Biblioteka Publiczna w Baniach Mazurskich