Spotkania filmowe Fundacji Avalon i Muzeum POLIN dla osób z niepełnosprawnościami

Fundacja Avalon w ramach projektu Sekson i Muzeum POLIN organizują cykl sobotnich spotkań filmowych „Movi-emy na głos” poświęcony seksualności, niepełnosprawności i prawom człowieka. Po każdym pokazie odbędzie się dyskusja transmitowana w mediach społecznościowych projektu Sekson. Pierwsze spotkanie, na którym zaprezentowany został film „Obóz godności. Rewolucja w życiu niepełnosprawnych”, odbyło się 26 marca br. w Muzeum POLIN.

Premierowy pokaz filmów

Pierwszy pokaz filmowy odbył się 26 marca 2022 roku o godz. 15:00. Podczas spotkania można było obejrzeć nagrodzony wieloma nagrodami dokument „Obóz godności. Rewolucja w życiu niepełnosprawnych”, który podejmuje temat powstania amerykańskiego ruchu praw osób z niepełnosprawnościami. Co ciekawe, część jego członków stała się aktywistami, którzy przyczynili się do stworzenia jednego z najważniejszych dokumentów dla grupy osób z niepełnosprawnościami w Stanach Zjednoczonych – ustawy o niepełnosprawności.
Film otrzymał m.in. nagrodę Audience Award na Sundance Film Festival czy Best Feature podczas International Documentary Association. Po pokazie odbyła się dyskusja z zaproszonymi gośćmi.

– Poprzez wybór filmów o tematyce seksualności, niepełnosprawności, praw człowieka, chcemy działać w obszarze edukacji równościowej. Po każdym seansie filmowym planujemy organizować także dyskusje i debaty, jednocząc wokół tematyki środowiska filmowe, organizacji pozarządowych, aktywistyczne, osób z niepełnosprawnościami, ich rodzin i bliskich. Głęboko wierzymy, że stworzenie takiej platformy wspólnej rozmowy, wymiany poglądów posłuży budowaniu rzeczywistości otwartej na różnorodność i dostępnej dla wszystkich

– mówi Żaneta Krysiak, organizatorka cyklu i specjalistka projektu Sekson.

Rozpoczęcie debaty

Pokazy odbywać się będą co dwa miesiące. Dla uczestników spotkania są bezpłatne. Po każdej projekcji zaplanowano panel dyskusyjny, który będzie także transmitowany w mediach społecznościowych projektu Sekson. Celem realizowanych przez Fundację Avalon i Muzeum POLIN spotkań filmowych jest rozpoczęcie szerokiej debaty wokół tematyki niepełnosprawności, seksualności i rodzicielstwa, a także przełamywanie barier i stereotypów społecznych.
Patronami merytorycznymi spotkań filmowych są: Koło Naukowe Synergia SWSP, Koło Naukowe Psychologii Klinicznej SWPS, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Koło Naukowe Disability Studies APS, Stowarzyszenie Mudita.

Dostępność Muzeum POLIN

Muzeum POLIN dba o dostępność obiektu dla osób z niepełnosprawnościami. W sali konferencyjnej A, w której odbywać się będą pokazy, zainstalowana jest pętla indukcyjna. Na parkingu od strony ul. Anielewicza wyznaczone są dwa miejsca parkingowe dla zwiedzających z niepełnosprawnościami, natomiast przy wejściu głównym do budynku (ul. Zamenhoffa) znajduje się pochylnia, którą można pokonać z asystą pracowników ochrony. Przy kasach i stanowisku ochrony przy wejściu głównym dostępne są bezpłatnie wózki dla osób dorosłych.

Projekt Sekson i Fundacja Avalon

Projekt Sekson powstał w 2019 roku, ma na celu rzetelne edukowanie w obszarze seksualności i rodzicielstwa osób z niepełnosprawnością ruchową. W ramach projektu powstała platforma edukacyjna www.sekson.pl, Mapa Dostępności – wyszukiwarka dostosowanych gabinetów i specjalistów z doświadczeniem w pracy z osobami z niepełnosprawnościami, prowadzone są także spotkania live oraz cykl wywiadów #wyłączamytabu #włączamywiedzę ze specjalistami i osobami z niepełnosprawnościami. Co roku organizowana jest konferencja Sekson poświęcona seksualności i rodzicielstwu osób z niepełnosprawnością ruchową.
Fundacja Avalon to jedna z największych organizacji pozarządowych w Polsce wspierających osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore, powstała w 2006 roku, a od roku 2009 posiada status organizacji pożytku publicznego. Ma siedzibę w Warszawie, jednak swoim wsparciem obejmuje osoby potrzebujące z całej Polski. Fundacja oferuje pomoc potrzebującym w obszarze finansowym, a także prowadzi szereg programów społecznych i edukacyjnych, mających na celu aktywizację OzN oraz zmianę postrzegania osób z niepełnosprawnościami w polskim społeczeństwie.
Fundacja Avalon aktualnie wspiera blisko 12 000 osób z całej Polski. Łączna wartość pomocy udzielonej dotychczas przez Fundację swoim podopiecznym wynosi ponad 260 mln złotych.


 

Źródło: Biuro Prasowe Muzeum Historii Żydów Polskich Polin