W Pałacu Prezydenckim stanęła niezwykła szopka Bożonarodzeniowa wykonana przez niepełnosprawnego artystę

W piątek (17 grudnia) w Pałacu Prezydenckim stanęła szopka wykonana z zapałek. Autorem niezwykłej pracy jest Przemysław Kozłowski, niepełnosprawny artysta ze Słupowa.
Szopka składa się z 78059 zapałek, a praca nad nią trwała ponad trzy miesiące. Autora przyjęła Agata Kornhauser–Duda.
– Ogromnie dziękuję, że zechciał pan osobiście przyjechać do Pałacu Prezydenckiego. Pańska praca jest przepiękna, to dzieło sztuki – mówiła.
Przemysław Kozłowski pasjonuje się sztuką od dziecka. Tworzy, wystawia swoje prace, zdobywa też liczne nagrody i wyróżnienia.
– Na pierwszą wystawę szopek przyszło dużo ludzi, zrobiły ogromne wrażenie. Ale najważniejsze, że na wystawy przychodzą osoby niepełnosprawne, bardzo się z tego cieszę – mówił.
Podczas rozmowy z Małżonką Prezydenta artysta podkreślał, że niepełnosprawni nie powinni zamykać się w domach. – Są przecież Warsztaty Terapii Zajęciowej i inne miejsca, z których można korzystać. Wyjście z domu zawsze jest dobre – tłumaczył.
– To bardzo ważne, co pan stara się robić – zwróciła uwagę Pierwsza Dama. – Cenię inicjatywy i przedsięwzięcia, które promują aktywizację osób z niepełnosprawnościami. Bardzo często się z nimi spotykam i wiem, że są  to osoby, które należy postrzegać przez pryzmat ich możliwości, nie ograniczeń – wyjaśniła.
W Pałacu Prezydenckim dyskutowano o potrzebach osób niepełnosprawnych, szczególnie pochodzących z małych miejscowości, o postawach społecznych wobec tych osób czy dedykowanych terapiach.
Jednym z podjętych tematów była też siła marzeń.
– Moim największym marzeniem było wykonanie szopki dla Ojca Świętego. Dziękuję Bogu, że po prostu dałem radę i udało mi się z Ojcem Świętym porozmawiać – mówił Przemysław Kozłowski, który do Watykanu zawiózł swoją najbardziej spektakularną pracę. Największą tego typu konstrukcję na świecie stworzył z ponad 260 tysięcy zapałek.
Przemysław Kozłowski działa na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnością. Odwiedza Warsztaty Terapii Zajęciowej, organizuje plenery malarskie i rzeźbiarskie, a także warsztaty wykonywania prac z zapałek.
– Jest pan wspaniałym ambasadorem osób z niepełnosprawnością, ale też przykładem dla nas wszystkich. Bardzo serdecznie dziękuję, jestem pełna podziwu – powiedziała Małżonka Prezydenta.


 

Źródło: Prezydent.pl